• Odbierz prezent
Główne indeksy giełdowe blisko historycznych szczytów. Czy nowe maksima na S&P 500 oraz Dow Jones są realne?

Indeksy S&P 500 oraz Dow Jones są bardzo bliskie przebicia poziomów z końca stycznia i wejścia na nowe szczyty. Pierwsza próba, która przypadła na środową sesję, zakończyła się niepowodzeniem. W ten sposób okres od ostatnich szczytów na S&P 500 wydłużył się do 180 dni. W przeszłości mieliśmy 8 takich przypadków – każdy z nich kończył się bessą.

Pomimo tak negatywnych statystyk, naszym zdaniem nowe maksima są realne. Jednocześnie nie muszą one oznaczać kolejnych intensywnych wzrostów. Przekonują o tym przypadki dwóch innych głównych indeksów: Russell 2000 oraz Nasdaq Composite, które swoje szczyty zaliczały w czerwcu i lipcu. Jak widać ustanowienie maksimum nie oznaczało świetnych wyników w kolejnych tygodniach.

FXMAG indeksy główne indeksy giełdowe blisko historycznych szczytów. czy nowe maksima na s&p 500 oraz dow jones są realne? s&p 500 us500 s&p500 s&p s&p 500 nasdaq usa indeksy giełdowe 1

FXMAG indeksy główne indeksy giełdowe blisko historycznych szczytów. czy nowe maksima na s&p 500 oraz dow jones są realne? s&p 500 us500 s&p500 s&p s&p 500 nasdaq usa indeksy giełdowe 2

Ustanowienie nowych rekordów na głównych indeksach może oczywiście dodać nieco optymizmu inwestorom, jednak taki efekt będzie trwał krótko. Póki FED kontynuuje swoją agresywną politykę (wyprzedaż aktywów i podwyżki stóp procentowych), indeksy giełdowe będą w stanie co najwyżej utrzymywać się w pobliżu obecnych poziomów. Duży udział będzie miało w tym skupowanie własnych akcji przez spółki.

Zapowiedziana na wrzesień podwyżka stóp procentowych przyczyni się do wypłaszczenia krzywej dochodowości, którą opisywaliśmy niedawno jako wskaźnik najskuteczniej przewidujący recesję. Więcej w artykule „Jak przewidzieć recesję gospodarczą?”.

Jak widać, rynek wydaje coraz silniejsze sygnały ostrzegawcze, dlatego też uważamy, że powiększanie ekspozycji na akcje nie jest obecnie dobrym pomysłem.

Czytaj także: Gigantyczny wzrost kosztów opieki zdrowotnej w USA. Czy Amazon uleczy branżę?

O kosztach dotyczących leczenia w Stanach Zjednoczonych napisano już wiele. Nie zmienia to faktu, że trudno uzmysłowić sobie skalę zjawiska bez porównania wydatków na opiekę zdrowotną z zarobkami Amerykanów. Bardzo pożyteczny jest w tym wypadku poniższy wykres. Ciemną przerywaną linią zaznaczono n.. Czytaj
Gigantyczny wzrost kosztów opieki zdrowotnej w USA. Czy Amazon uleczy branżę?

 

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

BIORĘ UDZIAŁ W KURSIE

 

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Independent Trader (Trader21)

Trader21, zawodowy inwestor i przedsiębiorca. Jeden z najpopularniejszych blogerów ekonomiczno-inwestycyjnych, założyciel bloga Independent Trader. Znany ze swoich bezkompromisowych poglądów i trafnych diagnoz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk