• Odbierz prezent
Theresa May Brexit

Poznaliśmy wynik dzisiejszego głosowania nad wotum nieufności w brytyjskim parlamencie dla rządu Theresy May.

 

W dniu wczorajszym, we wtorek 15 stycznia brytyjska Izba Gmin odrzuciła plan Brexitu negocjowany przez dwa lata przez rząd Theresy May. Został on odrzucony większością 432 głosów przy 202 głosach poparcia. Ta porażka premier Theresy May nie oznaczała jednak końca jej kłopotów. Po ogłoszeniu wyników wtorkowego głosowania nad planem Brexitu, lider Partii Pracy, a więc głównej partii opozycyjnej, Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May.

Głosowanie nad wotum nieufności w brytyjskim parlamencie zostało zaplanowane na godzinę 20 w dniu dzisiejszym, w środę 16 stycznia.

Pomimo wtorkowej porażki Theresy May, zakładano, że planowane na dzisiaj głosowanie w sprawie wotum nieufności nie powinno jej zagrozić. Poparcie dla niej deklarowały te same grupy polityczne, które we wtorek doprowadziły do odrzucenia jej projektu: eurosceptyczni członkowie Partii Konserwatywnej i członkowie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów. Grupy te wprawdzie sprzeciwiały się projektowi Theresy May w sprawie Brexitu, ale nie chcą również przejęcia władzy przez opozycję.

O godzinie 20 rozpoczęło się głosowanie nad wnioskiem. Kilkanaście minut później poznaliśmy wyniki. Za wotum nieufności było 306 głosów, a przeciwko 325. To oznacza, że premier Theresa May zachowała swe stanowisko.

Warto zwrócić uwagę, że zwycięstwo to odbyło się stosunkowo niewielką przewagą głosów.

Premier zapowiedziała, że jej rząd będzie kontynuował prace nad doprowadzeniem Brexitu do końca. Planuje też serię spotkań z parlamentarzystami w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk