• Odbierz prezent
Globalny indeks giełdowy stracił 2 bln dolarów w 2016 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak rynki akcyjne radzą sobie na początku 2016 roku

Początek roku 2016 okazał się bardzo trudny dla rynków akcji na całym świecie. Dane pokazują jak brutalny dla inwestorów był nowy rok do tej pory. Indeks S&P, grupujący wyniki akcji największych globalnych spółek, stracił 2,23 biliona dolarów wartości rynkowej w pierwszych dniach nowego roku.

 

Przyczyn tych spadków można upatrywać przede wszystkim w krachu na giełdzie w Chinach, przesunięciach w cenach surowców i obawach natury geopolitycznej, które wpływają na zachowania konsumenckie na całym świecie.

 

Indeks S&P 500 doświadczył najgorszych czterech dni w tym tygodniu odnotowując blisko 5-procentowe spadki. Podobnie, ponad 5-procentowe spadki zaliczył Dow Jones. Niemiecki DAX odnotował spadek w wysokości 7 procent. Najgorszą sytuację zaś zaobserwować można dla chińskiego Shanghai Composite - aż 10 proc. Dwa razy w tym tygodniu handel chiński został wstrzymany do końca sesji, gdy indeks CSI300 odnotował 7-procentowy spadek paraliżując chiński rynek.

 

Kondycja rynków azjatyckich w najbliższych godzinach oraz dzisiejszy raport z sektora pozarolniczego w USA będą czynnikami, które zdeterminują jak zamkną się giełdy w tym tygodniu.

 

Wykres 1. Shanghai Composite Index

FXMAG forex globalny indeks giełdowy stracił 2 bln dolarów w 2016 roku 1


Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk