• Odbierz prezent
Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.!
fot. freepik.com

Wczoraj przez globalne rynki przelała się fala wyprzedaży, która wynika z kilku źródeł. Na Wall Street indeks szerokiego rynku S&P 500 stracił przeszło 2%, indeks spółek technologicznych Nasdaq przecenił się aż o 2,8%. Niemiecki DAX i francuski CAC40 potaniały o 2,1 i 2,2%. Głębsze spadki sektora technologicznego mogą wynikać m.in. z mocniejszej reakcji na rosnące rentowności obligacji.

Na rynkach rośnie awersja do ryzyka, na horyzoncie ciągle znajdują się zagrożenia wynikające z problemów Evergrande, Fed jest skłonny w najbliższym czasie ograniczyć skalę zakupu aktywów, choć biorąc pod uwagę niepokój, który już widoczny jest na rynkach działania banków centralnych mogą się lekko opóźnić, jednak podążanie drogą do normalizacji polityki monetarnej zdaje się być nieuniknione.

Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.! - 5

Wypowiedź prezes EBC Christine Lagarde podkreśla konieczność powstrzymania się od zbyt wczesnego i przesadnego wycofywania bodźców w reakcji na prawdopodobnie przejściowy wzrost inflacji. Wczoraj minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła, że jeśli limit zadłużenia nie zostanie podniesiony to administracji, według szacunków, zabraknie środków z dniem 18 października.

Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.! - 2

Dodatkowo niepokój rośnie w obawie o kryzys energetyczny, który już dotyka m.in. chińską gospodarkę, gdzie w niektórych prowincjach już występują zaniki dostępu do energii elektrycznej i ciepła. Do kryzysu miały doprowadzić wysokie ceny węgla, a także gazu ziemnego.

Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.! - 4

Skala spadków na krajowym rynku była ograniczona

Na tle pozostałych rynków indeks WIG20 przecenił się jedynie o 0,7%, co jest zasługą m.in. mocnego wzrostu walorów Cyfrowego Polsatu, które wzrosły do ceny 35 zł, ogłoszonej w wezwaniu przed sesją. Pozytywny sentyment do sektora wspierał również notowania Orange (+4,4%).

Pomimo globalnej fazy „risk off”, zyskiwały nie tylko spółki napędzane komunikatem o wezwaniu, ale o 1,7% zyskał też Santander, a o 1,5% wzrosła kapitalizacja CD Projektu. Tauron, który był najsłabszym walorem w indeksie blue chipów, przecenił się o 2,6%, a więc wśród krajowych największych spółek, mimo niesprzyjających warunków, nie odnotowaliśmy głębokiej wyprzedaży.

Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.! - 1

W indeksie mWIG40 i sWIG80 dyspersja stóp zwrotów również nie odbiegała od normy, nie odnotowaliśmy ani spektakularnych wzrostów, ani panicznej wyprzedaży. Obroty na GPW wyniosły lekko ponad 900 mln zł, co również potwierdza brak szczególnie dużej aktywności na krajowym parkiecie.

Globalne rynki nawiedziła fala wyprzedaży: S&P500, Nasdaq, CAC40, DAX zniżkowały przeszło 2 proc.! - 3

Z pozostałych informacji:

  • Zysk netto PGE w I półroczu jest zgodny z szacunkami, wyniósł 2,72 mld zł wobec 688 mln zł straty netto przed rokiem.
  • Urząd Celno-Skarbowy wskazuje, że Grupa Żywiec powinna zapłacić łącznie 127 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami. Spółka nie zgadza się z ustaleniami urzędu.
  • Grupa Lotos podpisała umowę z Kinetics Technology na realizację hydrokrakingowego bloku olejowego, wartość umowy to około 0,22 mld euro.

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk