• Odbierz prezent
Globalna korekta coraz bardziej realna! Tesla przed dużymi spadkami notowań kursu?

Wczorajsze spadki w dużej mierze na większości indeksów zostały ograniczone. Mogło to mieć związek z wczorajszą wypowiedzią szefowej EBC, Christine Lagarde. Dzisiaj początek dnia wydawał się przynieść odwilż. Szybko jednak indeksy powróciły do wcześniejszych spadków i dzisiaj obserwujemy w zasadzie największe spadki od początku tego miesiąca. Christine Lagarde wskazała, że Europejski Bank Centralny będzie przyglądał się ostatniemu wzrostowi rentowności długoterminowych. Dało to pewne nadzieje inwestorów, że EBC może nasilić skupy aktywów i tym samym wypuścić na rynek jeszcze większą ilość gotówki. Nastroje w trakcie sesji azjatyckiej były lepsze i wydawało się, że DAX ma otwartą drogę do poziomu 14 tys. punktów.

Stało się jednak inaczej i rozpoczęła się silna przecena większości aktywów

Przy tym wszystkim zyskiwał amerykański dolar, a rentowności powróciły do dalszych wzrostów. Warto również zauważyć spory odwrót na rynku kryptowalut. Od szczytu Bitcoin tracił już ponad 20%, co może zwiastować przynajmniej podobną korektę, jaka miała miejsce początkiem tego roku lub w gorszym przypadku totalną wyprzedaż. Co ciekawe przy tym wszystkim nie widzimy jakiegoś mocnego rajdu inwestorów w celu pozyskania gotówki. Właśnie w takich momentach obserwujemy silny wzrost cen obligacji. Skoro tego nie obserwujemy wciąż wydaje się, że możliwe jest rozgrywanie tzw. „zagrania reflacyjnego”. Dzisiaj oraz jutro odbywa się przesłuchanie szefa Fed, Jerome Powella przed Kongresem.

Będzie on z pewnością przepytywany na temat wsparcia fiskalnego,

działań banku centralnego w okresie zagrożenia inflacyjnego. Wobec tego jego dzisiejsze odpowiedzi mogą okazać się kluczowe dla indeksów. Jeśli będzie on unikał zapowiedzi restrykcyjnych działań wobec zagrożenia inflacyjnego, giełdy powinny zareagować pozytywnie. Z drugiej strony Fed pozostaje bez amunicji, co przy silnych oczekiwaniach rynku może okazać się bardziej kluczowe. Bez zapowiedzi dalszego wsparcia, inwestorzy mogą chcieć zrealizować zyski na rynkach. Na ten moment obserwujemy bardzo silne cofnięcie w Europie oraz spore cofnięcie na kontraktach amerykańskich.

Silnie traci przede wszystkim kontrakt na Nasdaq,

który tracił nawet w okolicach 1,5%. Duże spadki mogą mieć miejsce na Tesli, co jest powiązane ze spadkami na rynku kryptowalut. Elon Musk pochwalił się w poprzednich dniach, że Tesla dokonała inwestycji w Bitcoina, co oczywiście nie jest dobrą informacją w momencie, kiedy sama kryptowaluta traci. Pogrom ma miejsce również na indeksie WIG20. Indeks po godzinie 15:00 traci ponad 2%. Odpowiedzialne spółki za wyprzedaż to KGHM, Allegro, Dino, PZU czy PKO. Z drugiej strony zyskują spółki paliwowe.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk