• Odbierz prezent
Glapiński: Polskie złoto trafi z Banku Anglii do NBP

Na początku lipca Narodowy Bank Polski poinformował o rekordowych w skali globalnej zakupach niemal 100 ton złota dokonanych w czerwcu, a także o niezwykle dumnie brzmiącej „repolonizacji rezerw złota”. W czwartek 18 lipca prezes NBP Adam Glapiński oficjalnie zapowiedział przeniesienie do Polski części państwowych rezerw znajdujących się obecnie w skarbcu Banku Anglii.

 

Po czerwcowych zakupach NBP (95 ton), Skarb Państwa dysponuje rezerwami złota na poziomie niecałych 229 ton, co stanowi 10% wartości rezerw dewizowych kraju. Podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie prezes NBP zapowiedział dywersyfikację rezerw złota, które obecnie w całości znajdują się w skarbcu Banku Anglii. 100 ton złotego kruszcu zostanie „repolonizowane”, co będzie oznaczało jego sprowadzenie do Polski, zaś pozostałe 129 ton pozostanie w londyńskim skarbcu Banku Anglii i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób. W zeszłym roku przychody Skarbu Państwa z tytułu lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.

Mimo tego, że wartość rezerw złota w stosunku do rezerw walutowych Polski znajduje się obecnie na rekordowym poziomie 10%, wciąż jednak jest to wynik o ponad połowę niższy od europejskiej średniej, wynoszącej 20,5%. Europejskimi liderami w tej kwestii są Niemcy (70% wartości rezerw dewizowych) oraz Francja (niecałe 60% wartości).

 

Warto dodać, że narodowe rezerwy złota od 1998 r. aż do 2018 r. wynosiły 103 tony. W zeszłym roku dokonano zakupów na poziomie 25,7 ton, zaś w czerwcu tego roku zwiększono rezerwy o kolejne 95 ton.

Po co bankom centralnym rezerwy w złotym kruszcu?

Czytaj także: Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

Na początku lipca Narodowy Bank Polski poinformował o zakupie niemal 100 ton złota, a także o planach sprowadzenia połowy obecnych polskich rezerw ze skarbca Banku Anglii. Czerwcowe zakupy kosztowały NBP ponad 16 mld złotych i były największymi nie tylko w całej historii Polski, ale także globalnie .. Czytaj
Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk