• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Glapiński oficjalnie nowym szefem NBP - gołąb zastępuje jastrzębia
Z artykułu dowiesz się:

- Kim jest Adam Glapiński

Adam Glapiński nowym szefem NBP. Dziś sejm zatwierdził kandydata prezydenta Dudy. To rozwiązanie było praktycznie pewne ze względu na to, że Glapiński był jedynym kandydatem, a PiS, s którego wywodzi się obecny prezydent Andrzej Duda, ma w sejmie większość głosów. Za powołaniem Glapińskiego na szefa NBP głosowało 284 posłów, 124 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.

 

Glapiński jest absolwentem wydziały ekonomiczno-społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 2004 roku habilitował się SGH a w 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Adam Glapiński był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu SA (1992), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007) oraz KGHM Polska Miedź (2007). W latach 2007–2008 był prezesem zarządu – dyrektorem generalnym Polkomtela.

 

Gospodarcze wyzwania

Adam Glapiński przejmuje NBP w okresie dużych wyzwań. W gospodarce panuje silna deflacja, a w pierwszym kwartale Polska była jednym z trzech krajów europejskich, gdzie odnotowano ujemną dynamikę PKB. Niewykluczone, że Glapiński, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika Marka Belki jest uznawany za Gołębia, zdecyduje się na cięcia stóp procentowych, które w porównaniu do innych europejskich krajów rozwiniętych i rozwijających się stoją obecnie na dość wysokim poziomie.

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk