• Odbierz prezent
Giertych i Krauze zatrzymani przez CBA. Prokuratura zarzuca im wyprowadzanie pieniędzy ze spółki giełdowej

W czwartek mecenas Roman Giertych i biznesmen Ryszard Krauze zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak wynika ze wstępnych informacji CBA, do zatrzymania doszło w toku śledztwa dotyczącego działań na szkodę spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Pojawiają się również spekulacje, że zatrzymanie Giertycha może być związane z zarzutami postawionymi pod koniec września Leszkowi Cz. w ramach śledztwa wokół afery GetBack.

 

Do zatrzymania Romana Giertycha doszło dziś po południu, co można wnioskować na podstawie ostatniego tweeta byłego polityka, który został opublikowany o 11:40. To, że Giertych został zatrzymany przez CBA potwierdziły jego żona i córka. Obecnie ma trwać przeszukanie jego mieszkania, przy którym obecny jest sam zatrzymany.

Oprócz tego zatrzymany został biznesmen Ryszard Krauze, który od wielu lat korzysta z usług prawnych Giertycha.

 

Jak wynika z komunikatu CBA, zatrzymania dotyczą śledztwa przeciwko grupie przestępczej, która działała na szkodę spółki deweloperskiej notowanej na giełdzie oszacowaną na co najmniej 90 mln złotych. Obaj zatrzymani mieli zasiadać w jej zarządzie. Usłyszą zarzuty przywłaszczenia środków spółki i wyrządzenia jej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Zarzucanych czynów mieli dopuścić się w latach 2010-2014.

 

Mariusz Gierszewski, dziennikarz portalu Wirtualna Polska, na swoim twitterze zasugerował, że zatrzymanie Giertycha może mieć związek ze sprawą Leszka Cz., który pod koniec września usłyszał zarzuty prokuratorskie w sprawie słynnej afery GetBack. Giertych pełni rolę obrońcy oskarżonego biznesmena i w piątek miał przedstawić dowody na to, że w postawienie zarzutów Leszkowi Cz. zamieszani byli politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Afery GetBack można było uniknąć. NIK nie zostawia suchej nitki na KNF

Jak wynika ze wstępnych wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli badającego skuteczność działań Komisji Nadzoru Finansowego wobec osławionej spółki windykacyjnej GetBack, jednej z najwiekszych afer finansowych można było uniknąć lub w znaczny sposób zmniejszyć jej wymiar. Liczba poszkodowanych oraz.. Czytaj
Afery GetBack można było uniknąć. NIK nie zostawia suchej nitki na KNF

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk