• Odbierz prezent
Giełdy świata czyli jak sobie poradziły poszczególne indeksy w obecnym tygodniu?

W ostatnim tygodniu inwestorzy podeszli do poszczególnych rynków w bardzo selektywny sposób. Część z nich zaliczyła wręcz spektakularne, a inne znalazły się pod kreską.

Kapitał wybiera wyłącznie okazje

O ile w połowie marca 2020 roku kupowane niemal wszystko, a stopy zwrotu rosły na poszczególnych rynkach dość równo, o tyle z czasem widać coraz większe rozwarstwienie. Im wyższe są wyceny, tym większe jest ryzyko korekty lub nawet załamania, dlatego zarówno kapitały inwestycyjne jak i spekulacyjne wykazują coraz większą ostrożność.

Azja i Ameryka Południowa to były modne rejony w tym tygodniu

Przeglądając stopy zwrotu z ostatniego tygodnia, widzimy wyraźnie, iż liderami były Chiny ze wzrostami wynoszącymi na Shanghai B-Share +7,59% oraz na Shanghai Composite +7,31%. Jednak niewiele słabiej zaprezentowała się również giełda w Argentynie, gdzie tamtejszy Merval wzrósł o 7,28%. Zdecydowanie innego kalibru, ale również bardzo satysfakcjonujące wzrosty zaliczyli akcjonariusze brazylijscy, którzy odnotowali +3,38% zwyżkę indeksu Bovespa.

SHBS 

Wykres indeksu Shanghai B-Share (wykres 5-dniowy)

SHC 

Wykres indeksu Shanghai Composite (wykres 5-dniowy)

Merval 

Wykres indeksu Merval (wykres 5-dniowy)

Bovespa 

Wykres indeksu Bovespa (wykres 5-dniowy)

Największe spadki w Chile i Meksyku, ale to Europa najbardziej niepokoi

Najmocniejsze załamania obserwowaliśmy na IPSA w Chile oraz IPC w Meksyku. Zanurkowały one odpowiednio o -4,11% i -3,91%.

 IPSA

Wykres indeksu IPSA w Chile (wykres 5-dniowy)

IPS 

Wykres indeksu IPS w Meksyku (wykres 5-dniowy)

Znacznie większym zmartwieniem jest jednak zachowanie giełd europejskich, które pomimo dobrego sentymentu na świecie, zachowywały się relatywnie słabo. Urosło 18 z 33 indeksów w Europie, natomiast zwyżką powyżej 1% mogło się pochwalić jedynie 8 z nich.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk