• Odbierz prezent
Giełdy kryptowalut zagrożone nowym senackim projektem ustawy infrastrukturalnej

W niedzielę późnym wieczorem Senat Stanów Zjednoczonych opublikował ponad 2000 stron nowego, dwupartyjnego projektu ustawy. Ustawa ta wyznacza scenę dla nowej infrastruktury wokół stale rosnącego świata kryptowalut. Podczas gdy z jednej strony jest niewiele wzmianek o dalszym ingerowaniu IRS, ustawa proponije zwiększenie sprawozdawczości dla giełd kryptowalutowych lub “brokerów”.

Ustawa jest nadal w toku, jednak biorąc pod uwagę niedawne i głośne uwagi antykryptowalutowe od wysokiej rangi senatora Elizabeth Warren, wydaje się, że ma ona poparcie. Proponowane przepisy weszłyby w życie w 2023 roku, co daje wystarczająco dużo czasu na wycofanie się i dostosowanie się społeczności kryptowalutowej do swoich potrzeb.

Nowe zasady dla giełd

Więc co dokładnie pociąga za sobą ten projekt ustawy?

Po pierwsze, nie wspomina ona konkretnie o “kryptowalutach”, “bitcoinie” ani niczym podobnym. Zamiast tego, cały świat kryptowalut pojawia się pod sformułowaniem “aktywa cyfrowe”. W sekcji “Title Vi-Other Provisions” sekcja 80603, “Information reporting for brokers and digital assets” to miejsce, w którym znajdują się nowe informacje na temat giełd.

Osoby fizyczne nie muszą czekać z założonymi rękami. Jednakże, giełdy i formalnie uznani brokerzy powinni przygotować się na zmiany. Ci, których to dotyczy, będą musieli złożyć deklarację informacyjną zgłaszającą ich transakcje. Dotyczy to każdego rodzaju aktywów cyfrowych obsługiwanych przez giełdy lub formalnych brokerów. Projekt ustawy definiuje aktywa cyfrowe jako, “wszelkie cyfrowe reprezentacje wartości, które są zapisane na kryptograficznie zabezpieczonej rozproszonej księdze lub innej podobnej technologii określonej przez sekretarza”.

Innymi słowy kryptowaluty i inne cyfrowe reprezentacje lub magazyny wartości.

W przeciwieństwie do tradycyjnego zeznania podatkowego, raportowanie informacji jest bardziej zaangażowane i złożone. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, giełdy kryptowalut będą miały zwiększoną ilość wymagań, podczas corocznego raportowania do IRS. Utrudni to pojawienie się jakichkolwiek rozbieżności w pobieraniu podatku od kryptowalut.

Oznacza to o wiele więcej pracy i biurokracji dla giełd. Podczas gdy posiadacze walut cyfrowych nie muszą nic robić, zwiększa to czujność niezbędną przy zgłaszaniu wszystkich transakcji kryptowalutowych.

Wysokie kary na horyzoncie

W wyniku nieprawidłowego raportowania, zgodnie z nowo zaproponowaną ustawą, giełdy powinny spodziewać się kosztownych, wieloelementowych kar. Nie tylko kary są kosztowne, ale przewiduje się, że będą one trudne do zakwestionowania w sądzie.

Sekcja 6721, pozwala IRS na karanie za niezłożenie deklaracji informacyjnej, natomiast następna sekcja, 6722, pozwala IRS na karanie za nieprzekazanie odbiorcy płatności prawidłowych informacji. Każdy zwrot będzie podlegał karze w wysokości 250 dolarów.

Jest jednak jeden haszyk, jeśli IRS określa niepowodzenie jako “umyślne lekceważenie”. IRS zastrzega sobie wtedy prawo do zwiększenia kary. Dni przed wydaniem wstępnego projektu ustawy urzędnicy w USA komentowali rolę podatków od kryptowalut w finansowaniu wspomnianego projektu ustawy.

Na razie projekt ustawy jest wciąż wstępny. W jego obecnym stanie nie ma mowy, o wykluczeniu górników z tych nowych, sztywnych wymagań sprawozdawczych. Nie ma również wzmianki o zdecentralizowanych giełdach, które miałyby przestrzegać potencjalnych nowych zasad.

W miarę jak Stany Zjednoczone wzmacniają swój uścisk na świecie kryptowalut, okaże się, czy DeFi stanie się nową normą dla tych, którzy chcą działać poza rygorystycznymi przepisami.

BeInCrypto Polska - Giełdy kryptowalut zagrożone nowym senackim projektem ustawy infrastrukturalnej


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk