• Odbierz prezent
kryptowaluty giełda kryptowalut

W swym artykule na portalu Cointelegraph Benjamin Pirus podzielił się z czytelnikami wskazówkami, na co inwestorzy powinni zwrócić uwagę, wybierając giełdę kryptowalut. Poruszył takie kwestie, jak m in. regulacje, bezpieczeństwo, możliwość korzystania z dźwigni finansowej oraz wiele innych czynników istotnych dla inwestorów.

 

Autor artykułu podkreśla, że wybór właściwej giełdy kryptowalut jest najważniejszym zadaniem dla każdego inwestora. Wybór nieodpowiedniej platformy może skutkować różnymi trudnościami, a nawet utratą środków, niekiedy także w wyniku ataków hakerskich.

Wybierając giełdę kryptowalut, warto wziąć pod uwagę, jaki mamy cel, a więc czy jest to inwestowanie długoterminowe czy regularny trading. Niektórzy inwestorzy są zainteresowani kryptowalutami jako takimi, inni natomiast biorą pod uwagę instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe i opcje, które są oparte na cenie tych aktywów.

Ważne są także takie aspekty, jak regulacje prawne danego kraju, bezpieczeństwo giełdy i wiele innych. W dalszej części swego artykułu Benjamin Pirus wymienił 10 najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę, wybierając giełdę kryptowalut.

 

1. KYC i AML

Różne giełdy dostosowują się do odmiennych reguł prawnych i regulacji w zależności od lokalizacji, polityki i oferty handlowej. Niektóre giełdy stosują procedury KYC (Know Your Customer) i AML (Anti-Money Laundering) w związku z czym wymagają od użytkowników podania danych osobowych  w czasie zakładania konta. Te procedury i wymogi mogą wyglądać odmiennie w przypadku różnych giełd. Niektóre platformy wymagają ich, aby wypłacić środki lub zwiększyć pewne limity, zobowiązując klientów do dostarczenia kopii dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a niekiedy potwierdzenia miejsca zamieszkania. Inne platformy natomiast wymagają takiej weryfikacji w czasie procesu zakładania konta. Zdarza się, że niektóre giełdy kryptowalut nie obsługują klientów mieszkających w pewnych krajach.

 

2. Reputacja

Ponieważ kryptowaluty są wciąż nową branżą, jest ważna wiedza o reputacji poszczególnych giełd. Niektóre giełdy były zaangażowane w podejrzaną działalność, wyłudzenia czy też były dotknięte atakami hakerskimi, pozostawiając użytkowników w niekorzystnej sytuacji. Czasem wystarczy poszukać w Google nazw poszczególnych giełd w połączeniu ze słowem „scam” i zobaczyć wyniki. Sprawdzenie giełdy w mediach społecznościowych też może być użyteczne - można się dowiedzieć, czy były zgłaszane jakieś skargi. Warto też zapoznać się z regulaminami poszczególnych giełd, zwracając uwagę, czy nie zawierają jakichś niekorzystnych zapisów dla użytkowników.

 

3. Bezpieczeństwo

Każda giełda kryptowalut ma swoje własne metody zabezpieczeń. Warto zwrócić uwagę, czy giełda oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Jeśli tak nie jest, nie spełnia obecnych standardów bezpieczeństwa. Dodatkowo powinno się też zwrócić uwagę na typ 2FA. Trzema częstymi zabezpieczeniami są: Google Authenticator, Authy i Yubikey. Każda giełda ma też inne środki bezpieczeństwa, które warto sprawdzić, takie jak różne usługi związane z przechowywaniem aktywów.

 

4. Fundusz gwarancyjny

Użytkownicy giełdy powinni także wiedzieć, czy ich giełda posiada fundusz gwarancyjny. Niektóre giełdy mają środki przeznaczone na ewentualne rekompensaty klientom na wypadek różnych niespodziewanych okoliczności. Giełdy w USA podlegają Federalnej Korporacji Gwarantowania Depozytów (FDIC), która może chronić aktywa do określonej kwoty.

 

5. Waluty fiducjarne

Istotną kwestią dla wielu inwestorów jest to, które z tradycyjnych walut obsługuje dana giełda, pozwalając im na przesyłanie ich waluty narodowej (USD, CAD i inne) z banku na giełdę do użytku tradingowego i na odwrót – z giełdy, aby spieniężyć swe zyski. Poszczególne giełdy oferują różne waluty i współpracują z różnymi bankami. Ważne jest, z jakimi bankami współpracują i jakie tradycyjne waluty można na nich wymieniać.

 

6. Handel lewarowany

Giełdy oferujące instrumenty pochodne często oferują dźwignię finansową. Pozwala ona traderom pożyczyć pewną ilość środków na transakcje, opierając się na ilości funduszy, którą posiadają na giełdzie. Dźwignia może być istotna dla traderów, którzy chcą wejść w pozycje krótkoterminowe o dużym wolumenie. Wiele giełd oferuje dźwignię od 1x do 100x, przy czym różne platformy mogą mieć odmienne zasady dotyczące poziomów zamykania stratnych pozycji i margin call (wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego).

 

7. Wolumen

Poszczególne platformy transakcyjne różnią się liczbą uczestników korzystających z nich w danym czasie, jak również wolumenami poszczególnych aktywów, którymi się na nich handluje. Ten aspekt może być istotny, gdyż wpływa na to, czy użytkownicy mogą otworzyć lub zamknąć pozycje. Jeśli trader chce sprzedać 100 BTC, może nie być w stanie tego zrobić na giełdzie o niskim wolumenie handlu, gdyż może  być niewielu chętnych na zakup po danej cenie i w efekcie może być zmuszony do sprzedaży po niższych cenach pozostałym kupującym czekającym w kolejce.

Kwestia wolumenu często stanowi utrudnienie w przypadku niektórych rzadziej spotykanych altcoinów na niektórych giełdach, gdyż może  być trudno kupić lub sprzedać dużą ilość tych aktywów.

Sprawdzenie wolumenu może  nie być łatwym zadaniem, gdyż niektóre giełdy zawyżają te dane. Można przyjrzeć się arkuszom zleceń na poszczególnych giełdach lub korzystając z witryn oferujących takie dane, jak Coin 360, CoinMarketCap lub OnChainFX.

 

8. Cena

Ceny tych samych aktywów mogą różnić się na poszczególnych giełdach. Mogą one być niższe lub wyższe w zależności od lokalizacji, wolumenu i innych czynników. Dostrzeżenie tych rozbieżności może wpłynąć na wybór giełdy przez inwestorów, szczególnie jeśli chodzi o rzadziej spotykane altcoiny. Rozbieżność cen może wskazywać na to, że dana giełda ma problemy z niską płynnością.

 

9. Wybór aktywów

Największe kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin są powszechnie dostępne na większości giełd kryptowalut. Inne kryptowaluty i tokeny o mniejszej kapitalizacji mogą natomiast nie być dostępne na niektórych giełdach. Stąd może być istotne, aby wiedzieć, które aktywa oferują poszczególne giełdy, aby dokonać właściwego wyboru.

 

10. Opłaty

Większość giełd pobiera niewielką opłatę za każdą transakcję. Te opłaty różnią się na poszczególnych giełdach i zwykle stanowią określony procent wartości danej transakcji.

Opłaty mogą nie być tak istotne dla inwestorów długoterminowych, jak dla traderów. Traderzy dokonują swych transakcji częściej, więc dla nich mają one większe znaczenie. Warto też zwrócić uwagę na opłaty związane z wypłacaniem środków z giełdy, a także limity wypłat.

Autor artykułu podkreśla również ważną rolę własnego due diligence i samodzielnego sprawdzania różnych interesujących nas kwestii oraz zachowania pewnej dozy sceptycyzmu w kontakcie z wciąż rozwijającym się rynkiem kryptowalut.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk