Advertisement
  • Odbierz prezent
Giełdowi deweloperzy mieszkaniowi: selektywne zwiększanie banku ziemi
fot. pexels.com

Ostrożne podejście do rozpoczynania nowych projektów w sytuacji widocznego pogorszenia koniunktury na rynku mieszkaniowym spowolniło zakupy gruntów, szczególnie przez mniejszych deweloperów. W cytowanej cyklicznej ankiecie NBP przeprowadzanej wśród deweloperów mieszkaniowych 53% najliczniejszej grupy podmiotów nie kupiło w 2022 nowych działek pod inwestycje mieszkaniowe (zakupy kontynuowały wszystkie duże firmy oraz 77% średnich firm).

Niemniej duzi deweloperzy bardziej selektywnie dokonywali nowych zakupów. Z uwagi na ograniczoną podaż, także przy słabszej koniunkturze, nabywców z reguły znajdują działki z uporządkowaną sytuacją prawną i dobrym dostępem do infrastruktury.

W 2023 zostanie rozpoczętych mniej projektów, będą one realizowane głównie na gruntach, które już znajdują się w bankach ziemi deweloperów.

 

Zobacz także: Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał

 

Giełdowi deweloperzy mieszkaniowi przy okazji konferencji podsumowujących wyniki za 2022 sygnalizowali zabezpieczenie terenów pod przyszłe budowy:

- Grupa Echo Investment poinformowała, że ma zabezpieczone umowami przedwstępnymi działki pozwalające wybudować ok. 22 tys. m kw. pow. mieszkaniowej, a także ma podpisaną umowę przedwstępną na odkupienie terenu pod budowę mieszkań na sprzedaż z potencjałem około 46 tys. m kw.

- Grupa Archicom dysponuje działkami na budowę blisko 36,7 tys. m kw. pow. mieszkaniowej.

- Atal na posiadanych gruntach będzie mógł zrealizować w okresie 5 lat 83 projekty na prawie 1,2 mln m kw. PUM.

- Spravia (wcześniej pod nazwą Budimex Nieruchomości) w 2022 zakupiła grunty, na których może powstać ok. 500 mieszkań.

- Unidevelopment posiada bank ziemi na budowę ponad 5000 mieszkań,

- Lokum Deweloper na ok. 14000 mieszkań.

- Develia ma zabezpieczone grunty pod ok. 8000 mieszkań.

- Robyg negocjuje z funduszem nieruchomości z Luksemburga umowy joint-venture dla kilku projektów z docelową inwestycją w zakresie nabycia gruntów w wysokości 100 mln USD.

Giełdowi deweloperzy mieszkaniowi: selektywne zwiększanie banku ziemi - 1 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Gruntowe - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

 


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk