• Odbierz prezent
Giełdowe byki pod ostrzałem. Notowania giełdowe niemieckiego DAX'a oraz S&P 500 spadają

Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł największe spadki na popularnych europejskich indeksach giełdowych od początku całego rajdu z końca ubiegłego roku. W Stanach Zjednoczonych z kolei pojawiły się być może istotne dni zwrotu zarówno na S&P 500 czy Nasdaq 100.

Niemiecki DAX oraz indeks skupiający 50 największych spółek strefy euro pokonały w piątek linie trendu wzrostowego, który pojawił się od końca ubiegłego roku. Z punktu widzenia wykresów może kończyć to jeden z lepszych pierwszych kwartałów dla byków. Otrzymywane w tym czasie dane makroekonomiczne wraz z coraz to niższymi prognozami dla kolejnych danych z gospodarki istotnie rozmijały się z optymizmem wśród byków. Piątek, jako dzień zwrotu, może ten optymizm podkopać.

1

Wykres notowań giełdowych DAX. Źródło: platforma Conotoxia.

Niemiecki indeks DAX już wcześniej obronił średnią 200-sesyjną oraz poprzednie miejsca wsparcia, a teraz oporu w rejonie 11749 pkt. Z kolei obecne pokonanie linii trendu może wskazywać na słabość byków i próbę ponownej dominacji ze strony niedźwiedzi.

1

Notowania giełdowe S&P 500. Źródło: platforma Conotoxia.

Tymczasem spoglądając na wykres indeksu grupującego 500 największych amerykańskich spółek widzimy powstałą formację świecową objęcia bessy pod poziomem 2866 pkt. W rezultacie możliwym jest ponowny test średniej 200-sesyjnej, która ostatnio skutecznie powstrzymała korektę w USA.

Nota prawna

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk