• Odbierz prezent
Giełda Yobit organizuje pump and dump

Pump and dump to znana wszystkim inwestorom nieuczciwa praktyka rynkowa, polegająca na nagłym, skoordynowanym zakupie danego aktywa w celu podbicie jego ceny, a następnie odsprzedaży z zyskiem. „Pompowanie” jest szczególnie popularne na rynku kryptowalut, który dzięki wielości instrumentów o niskiej kapitalizacji i płynności pozwala na podbijanie ceny stosunkowo niskim kosztem. Rosyjska giełda kryptowalut Yobit postanowiła wykorzystać ten fakt dla nowatorskiej i jednocześnie kontrowersyjnej formy promocji swojej platformy.

 

 

W środę 10 października giełda Yobit poinformowała swoich klientów o rozpoczęciu akcji „Yobit Pump”, która polega na wyborze przez administrację giełdy losowego instrumentu i „wpompowaniu” w niego 10 BTC w dziesięciu seriach zakupu po 1 BTC co ok. minutę, co ma ułatwić klientom giełdy „podpięcie” się pod wzrosty.

Cały sens akcji polega jednak na tym, że instrument, który zostanie „napompowany” 10 BTC nie zostaje ujawniony aż do momentu rozpoczęcia pierwszej transakcji.

W czwartek ok. godz. 15:20 odbyła się pierwsza seria „Yobit Pump”, w wyniku której dokonano pump and dump kryptowaluty PutinCoin (PUT), która w wyniku akcji wzrosła z poziomu 120 satoshi (BTC) aż do 1768 satoshi (ponad 1300%), w ciągu kilkudziesięciu kolejnych minut stabilizując kurs na poziomie ok. 240 satoshi, co jest dokładnie dwukrotnym wzrostem.

FXMAG kryptowaluty giełda yobit organizuje pump and dump yobit pump and dump 1

Notowania PUT/BTC, Yobit

 

Rosyjska giełda Yobit powstała w 2015 r., nie ciesząc się obecnie zbyt dobrą opinią wśród inwestorów. Giełda wielokrotnie miała problemy z zarzutami o podejrzane transakcje, a także zgłaszane przez klientów problemy z wypłatami środków.

Akcja promocyjna „Yobit pump” może może przynieść giełdzie nowych klientów, jednocześnie zniechęcając dotychczasowych. Wykorzystywanie schematów tradingowych uznawanych za nieuczciwe w celu promocji własnych usług jako giełdy, jest kontrowersyjne i wątpliwe pod względem etycznym. Przez zwolenników akcja może być natomiast postrzegana jako pomysłowa forma przyciągnięcia nowych klientów. O tym, że jest ona skuteczna, świadczy chociażby fakt, że opublikowaliśmy artykuł na ten temat na portalu FXMAG.

Giełda zapowiedziała kolejne edycje „pompowania”, nie wiadomo jednak na kiedy zostały zaplanowane.

 

PutinCoin (PUT) to hybrydowa kryptowaluta Proof of Work i Proof of Stake (X11), oparta na kodzie źródłowym Dash. Wg twórców jest ona „hołdem dla prezydenta Putina oraz najwspanialszego narodu świata, jakim jest Rosja”. Kapitalizacja PUT wynosi 201 tys. dolarów (1102 miejsce w rankingu).


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk