• Odbierz prezent
Giełda USA wciąż rośnie. 2019 najlepszy dla obligacji od 2002 roku

Akcje z giełdy amerykańskiej miały mocny ostatni kwartał 2019 roku. I tak indeks amerykańskiej giełdy: S&P 500 Total Return przyniósł zysk za ostatnie 3 miesiące 2019 w wysokości 9,1% oraz za ostatni rok 31,5%. Giełda USA po raz kolejny, była klasą aktywów przynoszącą największe zyski.

Giełdy z innych krajów także miały dobry rok, ale znacznie gorszy, w porównaniu do giełdy USA.

Kraje rozwinięte przyniosły większe zyski aniżeli kraje rozwijające się, i tak MSCI EAFE Total Return zyskał 22.7%, podczas gdy indeks MSCI Emerging Markets Total Return zyskał 18.9%. Różnica pomiędzy tymi dwoma klasami aktywów, była znacznie większa przez cały rok, ale została wyrównana, pod koniec roku. 

Obligacje także przyniosły ładne zyski w ostanim roku, co widzimy patrząc nas indeks Bloomberg Barclays US Aggregate, który zyskał na wartości 8.7%. 

Amerykańska gospodarka wprawia inwestorów w zakłopotanie.

Licząc na koniec roku 2019, obecna hossa, która rozpoczęła się w czerwcu 2009 r., jest obecnie najdłuższa w historii i wynosi 126 miesięcy. To także pierwsza dekada bez recesji! Co też jest ważne, że obecna hossa charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem PKB. Jest to powolny wzrost, ale trwa dłużej, niż wielu by się spodziewało.

Niespodzianka roku: spadek stóp procentowych

Jednym z najważniejszych wątków minionego roku, z punktu widzenia inwestorów, był spadek stóp procentowych. Inwestorzy czekali na wzrost stóp procentowych od dłuższego czasu, a było niewiele (jeśli w ogóle) prognoz, które przewidywały obniżkę stóp do końca roku. Cóż, stało się dokładnie odwrotnie. Stopy procentowe wykazywały duże spadki w ciągu minionego roku, co miało wpływ na wiele klas aktywów i sektorów akcji.

Był to najlepszy rok dla obligacji od 2002 roku!

Oprócz malejących stóp procentowych zaostrzyły się spready kredytowe, co zapewniło dodatkowy powiew wiatru dla obligacji korporacyjnych o wysokim ratingu inwestycyjnym i obligacji o wysokim oprocentowaniu. Sektory giełdowe, takie jak nieruchomości i usługi komunalne, również radziły sobie bardzo dobrze w środowisku spadających stóp procentowych. Gdy stopy spadają, inwestorzy zazwyczaj zaczynają szukać wyższych rentowności poza tradycyjnymi obligacjami i wydaje się, że niektóre sektory kapitałowe o wysokiej rentowności były beneficjentami tych przepływów pieniężnych.

Pomimo wszystkich negatywnych nagłówków giełda USA wciąż rośnie.

Największa korekta notowań dla indeksu S&P 500 wyniosła w ubiegłym roku nieco poniżej 7%. To znacznie poniżej historycznej średniej wynoszącej około 14%. Słuchając wiadomości, można założyć, że giełda chwieje się na krawędzi i jest gotowa pęknąć w każdej chwili. Ale z pewnością tak się nie dzieje! W rzeczywistości na giełdzie jest wiele dobrych rzeczy. Nastąpił wzrost liczby nowych szczytów w porównaniu do nowych minimów, co jest bardzo pozytywne z szerokiego punktu widzenia. Wiele indeksów giełdowych jest również zbliżonych do ostatnich (lub wszechczasów) maksimów, co samo w sobie jest oznaką hossy. Rynek akcji działa jako mechanizm dyskontowy, a większe bessy zazwyczaj nie zaczynają się bezpośrednio od trendów wzrostowych.

Anna Dąbrowska – Head of Poland – DIF BROKER

Żadna z informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie stanowi oferty zakupu lub sprzedazy instrumentu finansowego ani dokonywania jakichkolwiek inwestycji. Wszystkie wyrażone opinii mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Wszelkie opinie są osobiste dla autora i nie odzwierciedlają opinii DIF Broker Sociedade Financeira de Corretagem S.A. DIF Broker nie bierze pod uwage celów osobistych inwestycji ani sytuacji finansowej i nie sklada żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokladność lub kompletność informacji, ani za jakiekolwiek straty wynikajace z inwestycji opartych na tym artykule lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika DIF Broker Sociedade Financiera de Corretagem SA, strony trzeciej lub w inny sposób. Dotychczasowe rezultaty nie mogą stanowić gwarancji, przyszlych wyników.


Anna Dąbrowska

Head of Poland w domu maklerskim DIF Broker S.A. Expert od analizy punktowo-symbolicznej, absolwentka licznych szkoleń z zakresu analizy technicznej organizowanych przez grupę NASDAQ. Preferuje inwestycje długoterminowe z wykorzystaniem instrumentów głównie z giełd amerykańskich. Abslowentka Uniwersytetu Gdańskiego z zakresu Finansów i Bankowości.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk