• Odbierz prezent
Giełda kryptowalut IDAX zawiesza działalność po tajemniczym zaginięciu swojego prezesa

Mało popularna w Polsce giełda kryptowalut IDAX poinformowała w piątek 29 listopada o zawieszeniu działania swojej platformy handlowej z powodu zaginięcia prezesa, który jako jedyny miał dostęp do portfeli, zawierających znaczną część środków ulokowanych przez klientów giełdy.

 

 

Giełda IDAX poinformowała o braku kontaktu ze swoim niewymienionym z nazwiska prezesem od pięciu dni. Wg komunikatu giełdy, był on jedyną osoba posiadającą dostęp do kluczy prywatnych cold walletów, na których zabezpieczona była znaczna część kryptowalut zdeponowanych przez klientów platformy. Administracja giełdy zablokowała możliwość wpłaty i wypłaty środków, zalecając użytkownikom zaprzestanie korzystania z platformy IDAX.

 

Warto dodać, że sygnały ostrzegawcze ze strony giełdy pojawiły się już w niedzielę 24 listopada, kiedy poinformowała ona swoich klientów, że ze względu na duże obciążenie witryny realizacja wypłaty środków może się wydłużyć. Ponadto administracja IDAX oznajmiła, że przestaje świadczyć usługi użytkownikom z Chin.

 

Giełda IDAX funkcjonuje od 2017 r. i jest zarejestrowana na terenie Mongolii. Jej operatorem jest firma Global Blockchain Research Center, która należy do chińskiej spółki Nianxiang Group, mającej siedzibę w Szanghaju.

 

Giełda oferowała handel wyłącznie kryptowalutami i tokenami (bez obsługi walut fiducjarnych), dając dostęp do 138 instrumentów (głównie tokenów Ethereum). Dzienny wolumen na IDAX przekraczał 750 mln dolarów. W momencie zawieszenia działalności była jedenastą platformą handlową pod względem wolumenu.

Nie wiadomo jaka jest wartość środków zdeponowanych przez klientów giełdy IDAX.

 

Dość podobna, niecodzienna sytuacja miała miejsce w styczniu tego roku, kiedy administracja kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX poinformowała o śmierci swojego prezesa, który rzekomo był jedynym posiadaczem kluczy prywatnych do cold walletów ze środkami klientów.

Czytaj także: Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

W piątek informowaliśmy o poważnych problemach największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut, QuadrigaCX, która oficjalnie poinformowała, że nie może odzyskać dostępu do swoich portfeli, na których znajdowały się środki klientów. Obecnie wiemy już co było przyczyną utraty kluczy portfeli oraz jak duż.. Czytaj
Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk