• Odbierz prezent
Giełda kryptowalut Cryptopia zhackowana. Straty są "znaczne"

Nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia padła ofiarą ataku hakerskiego, najprawdopodobniej w poniedziałek 14 stycznia. Giełda poinformowała swoich klientów o tym, że poniesione w wyniku ataku straty są „znaczne”. Aktualnie witryna platformy handlowej Cryptopia jest niedostępna, a cała giełda tymczasowo zawiesiła funkcjonowanie.

 

Cryptopia poinformowała o ataku we wtorek, jednak już w poniedziałek 14 stycznia wielu użytkowników giełdy zwracało uwagę na brak dostępu do platformy handlowej. Wówczas giełda informowała jedynie o nieplanowanych pracach technicznych.

Wg administracji giełdy, poniesione straty są znaczne, jak dotąd jednak nie podano jakichkolwiek szczegółowych kwot, czy nazw konkretnych instrumentów, które padły łupem hakerów. Obecnie nie wiadomo także w jaki sposób doszło do ataku i jaką lukę zabezpieczeń wykorzystali cyberprzestępcy.

 

Cryptopia poinformowała o zawiadomieniu odpowiednich służb, w tym nowozelandzkiej policji oraz urzędu odpowiedzialnego za cyberprzestępstwa, które wszczęły śledztwo w sprawie ataku.

Jak informuje giełda, do czasu wyjaśnienia sprawy działalność giełdy będzie zawieszona, w tym również wypłaty środków klientów, które aktualnie należy uznać za zamrożone. Obecnie nie wiadomo kiedy klienci otrzymają ponowny dostęp do swoich kryptowalut oraz tokenów.

 

Będziemy informować na bieżąco o kolejnych informacjach na temat ataku na giełdę Cryptopia.

 

Atak na giełdę Cryptopia jest pierwszym tego typu incydentem w 2019 r., nie wliczając ataków double spend m.in. na giełdę gate.io po ataku 51% na Ethereum Classic (ETC).

Czytaj także: Atakujący siec Ethereum Classic oddają skradzione ETC giełdzie gate.io

Giełda kryptowalut gate.io, która padła ofiarą ataku 51% w sieci Ethereum Classic (ETC), w wyniku którego straciła środki o wartości ponad 100 tys. dolarów, w sobotę 12 stycznia poinformowała, że atakujący zwrócili skradzione ETC.   Czytaj także: Atak 51% Ethereum Classi.. Czytaj
Atakujący siec Ethereum Classic oddają skradzione ETC giełdzie gate.io

 

Cryptopia jest największą giełdą w Nowej Zelandii, popularną na całym świecie ze względu na bardzo szeroką ofertę nisko kapitalizowanych instrumentów - aktualnie oferuje dostęp do ponad 1150 par walutowych. Cryptopia nie obsługuje walut fiducjarnych.

Czytaj także: Nie daj się okraść! Jak bezpiecznie posługiwać się kryptowalutami?

Często słyszymy, że technologia blockchain, jak i oparte na niej kryptowaluty teoretycznie są bezpieczne, co gwarantować ma właśnie zaawansowana kryptografia, która nie pozwala na złamanie zabezpieczeń i „shackowanie” takiego systemu. Nie trzeba być jednak uważnym obserwatorem świata walut cyfrowyc.. Czytaj
Nie daj się okraść! Jak bezpiecznie posługiwać się kryptowalutami?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk