• Odbierz prezent
Giełda kryptowalut Bitsane zniknęła z pieniądzmi swoich klientów

Zarejestrowana w Irlandii giełda kryptowalut Bitsane niespodziewanie zakończyła swoją działalność, znikając wraz ze środkami ulokowanymi na platformie przez część z jej niemal 250 tys. użytkowników. Aktualnie, zarówno witryna internetowa giełdy, jej konta w mediach społecznościowych, jak i prywatne konta jej właścicieli zostały usunięte.

 

 

Pierwsze sygnały ostrzegawcze z irlandzkiej giełdy kryptowalut dochodziły już w maju tego roku, kiedy Bitsane początkowo ograniczyła, później zaś całkowicie zablokowała możliwość wypłat zdeponowanych przez klientów środków, tłumacząc to względami technicznymi.

W poniedziałek 17 czerwca witryna internetowa giełdy przestała działać, z oczywistych względów zatrzymany został również obrót. Usunięte zostały również profile społecznościowe Bitsane na Twitterze i Facebooku, swoje konta na portalu LinkedIn skasowali także prezes i założyciel giełdy Aidas Rupsys oraz dyrektor technologiczny Dmitry Prudnikov. Kontakt z administracją Bitsane niemożliwy był juz od dłuższego czasu, co wskazuje na tzw. exit scam giełdy.

Jeszcze na początku kwietnia Bitsane notował ponad 7 mln dolarów dziennego wolumenu handlowego i chwalił się liczbą niemal 250 tys. aktywnych użytkowników. Największy obrót odbywał się na parze bitcoina z XRP (BTC/XRP). Aktualnie nie wiadomo ile osób jest poszkodowanych i jaka jest kwota potencjalnych strat poniesionych przez klientów giełdy.

Wciąż nie wiadomo także dlaczego istniejąca od 2016 r. giełda nagle zakończyła swoją działalność.

 

Jest to kolejny dowód na to, że trzymanie środków na giełdzie jest wysoce ryzykowne, nie tylko ze względów na potencjalne ataki hakerskie.

Na początku kwietnia polska giełda kryptowalut Coinroom z dnia na dzień wypowiedziała umowę świadczenia usług swoim klientom, zamykając swoją działalność. Do dziś jednak nie zrealizowała zapewnianych wcześniej wypłat środków należących do jej użytkowników.

Czytaj także: Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

O tym, że zakupionych kryptowalut pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się na giełdzie, mówi się od dawna. Odnoszę wrażenie, że mówi się o tym nawet zbyt często, przez co wspomniana rada staje się niemal całkowicie transparentna i przez dużą część, zwłaszcza początkujących użytkowników kryptowalu.. Czytaj
Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk