• Odbierz prezent
Giełda HitBTC blokuje wypłaty swoich klientów

Giełda kryptowalut HitBTC na samym początku nowego roku została oskarżona o organizację planowanej akcji zamrażania kont swoich użytkowników, tym samym uniemożliwiając im wypłatę należących do nich środków. Wg komentatorów mogło być to związane z internetową akcją „Proof of Keys”, zaplanowaną na 1 stycznia. Giełda jak dotąd nie skomentowała stawianych jej zarzutów.

 

Oddolna inicjatywa edukacyjna „Proof of Keys” została rozpoczęta przez przedsiębiorcę i promotora walut cyfrowych Trace’a Mayera, który od grudnia zeszłego roku zachęca użytkowników scentralizowanych giełd kryptowalut do wypłaty wszystkich trzymanych na platformach środków ze względów bezpieczeństwa. Dlaczego „Proof of Keys”? Wyłącznie posiadając klucze prywatne do zakupionych kryptowalut jesteśmy ich realnymi posiadaczami, zaś na scentralizowanych giełdach kryptowalut otrzymujemy je wyłącznie po zleceniu wypłaty.

Akcja zainicjowana przez Mayera rozpoczęła się 1 stycznia, jednakże użytkownicy giełdy HitBTC nie mogli wziąć w niej udziału ze względu na wciąż trwającą blokadę jakichkolwiek wypłat.

Mayer wyraził na Twitterze swoje zaniepokojenie, jednocześnie łącząc zamrożenie wypłat na HitBTC z akcją „Proof of Keys”. Co ciekawe, polityka giełdy doskonale uzasadnia powód, dla którego nie powinno się trzymać długoterminowo zakupionych kryptowalut na platformach giełdowych.

 

Użytkownicy Reddita zwrócili jednak uwagę na fakt, że kontrowersyjna giełda HitBTC wcześniej już wielokrotnie zamrażała wypłaty, podobnie jak i same konta użytkowników bez podania przyczyny, co oznacza że korelacja z datą akcji „Proof of Keys” może być całkowicie przypadkowa.

Jedna z najbardziej jaskrawych postaci w środowisku kryptowalut i jednocześnie zagorzały przeciwnik giełdy HitBTC, jakim jest John McAfee, dołączył do grona krytykujących blokadę wypłat. McAfee już we wrześniu zeszłego roku nazywał wysokie prowizje za wypłatę środków z HitBTC „kradzieżą”, następnie w kooperacji z giełdą Coinbene zachęcając projekty kryptowalutowe notowane na HitBTC do przejścia na inne giełdy.

 

HitBTC nie jest pierwszą giełdą oskarżaną o utrudnianie wypłat środków swoich klientów:

 

Czytaj także: Giełda Poloniex odpowie za ignorowanie klientów?

Giełda kryptowalut Poloniex zwróciła na siebie uwagę regionalnej jednostki zajmującej się ochroną inwestorów przy Amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości (DoJ) z powodu rosnącej liczby skarg i problemów klientów giełdy. Najczęstsze z nich to zamrożone konta oraz brak możliwości wypłaty środków p.. Czytaj
Giełda Poloniex odpowie za ignorowanie klientów?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk