• Odbierz prezent
Giełda, Forex, Makro - Skrót wiadomości - wtorek, 27 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

 

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

 

 

Stopa bezrobocia w październiku 2018 r. wyniosła 5,7 proc. wobec 5,7 proc. we wrześniu - podał GUS.

 

 

Listopadowa projekcja NBP jest realistyczna, a nie konserwatywna (czyli zakładająca pesymistyczny scenariusz makroekonomiczny) - powiedział PAP Biznes Kamil Zubelewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem sytuacja zewnętrzna musiałaby być wyjątkowo dobra, by w 2019 r. nie doszło do przewidywanych wzrostów cen.

 

 

Bardzo pożądane byłoby utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca obecnej kadencji RPP, a być może jeszcze dłużej - napisał Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

 

 

Nowe zamówienia w przemyśle w październiku 2018 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., po wzroście o 6,5 proc. rdr w poprzednim miesiącu - podał GUS.

 

 

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w październiku 2018 r. w ujęciu rdr wzrosły o 11,9 proc. po wzroście o 7,1 proc. rdr w poprzednim miesiącu - podał GUS.

 

 

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w październiku 2018 r. wzrosła o 15,8 proc. rdr, a mdm wzrosła o 11,6 proc. - podał GUS.

 

 

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-październik 2018 r. wzrosła o 3,4 proc. rdr przy większym o 2,6 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 7,4 proc. - podał GUS.

 

 

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w październiku spadła o 14,2 proc. rdr do 149,5 tys. - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

GUS obniżył szacunek wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu do 2,7 proc. rdr z 2,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w październiku 2018 r. wzrosły o 6,4 proc. rdr, po wzroście o 3,2 proc. we wrześniu po korekcie - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Na koniec października 2018 r. w budowie było 806,9 tys. mieszkań, o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

 

 

Produkcja węgla kamiennego w październiku 2018 r. w Polsce spadła o 1,6 proc. rdr i wyniosła 5.884 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Produkcja gazu ziemnego w październiku 2018 r. spadła o 4 proc. rdr i wyniosła 447 hm sześciennych - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Przerób ropy naftowej w październiku 2018 r. spadł o 2,5 proc. rdr do 2.393 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w październiku wzrosła o 9,3 proc. rdr i wyniosła 7,473 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

 

 

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku wzrosła o 25,6 proc. rdr i wyniosła 5,177 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

 

 

We Francji nastroje konsumentów pogorszyły się i to mocniej od prognoz. Indeks zaufania wyniósł w XI 92 pkt. wobec 95 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

 

 

Fed powinien przyjąć "stopniowe" podejście do podwyżek stóp, które również powinno "opierać się na danych" – powiedział we wtorkowym przemówieniu wiceprezes Fedu Richard Clarida.

 

 

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wyniósł we wrześniu 0,2 proc. mdm - podała FHFA.

 

 

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 135,7 pkt. wobec 137,9 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

 

 

BUDŻET, DŁUG

 

 

Nadwyżka budżetowa po październiku 2018 r. wyniosła 6,5 mld zł - poinformował MF w komunikacie. W okresie od stycznia do października dochody wyniosły 309,4 mld zł (87,0 proc. planu), a wydatki 302,9 mld zł (76,3 proc. planu).

 

 

Ministerstwo Finansów jest gotowe na potencjalny wzrost popytu na krótkie papiery i rozważy ich emisję, jeśli TFI zdecydowałyby się na uruchomienie funduszy rynku pieniężnego (FRP) zgodnych z przepisami unijnymi - poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

 

 

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 29 listopada odkupi papiery WZ0119, OK0419, PS0719 i DS1019, a sprzeda OK0521, PS0424, WZ0524, WS0428 i WZ0528 - podał resort w komunikacie. W miesięcznym planie podaży resort informował, że w czwartek zorganizuje przetarg sprzedaży, na którym zaoferuje papiery o wartości 3-6 mld zł.

 

 

GIEŁDA

 

 

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła zwyżki wszystkich głównych indeksów przy dość wysokiej aktywności inwestorów. Wśród blue chipów najbardziej rosły notowania PKN Orlen, a największej przecenie uległ Orange Polska.

 

 

Zamknięcie: WIG20 2.222,85 pkt. (+0,42 proc.), WIG 56.763,67 pkt. (+0,52 proc.).

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw, która m.in. ma powołać Fundusz Inwestycji Kapitałowych - podało Centrum Informacyjne Rządu.

 

 

SPÓŁKI

 

 

Filip Gorczyca zrezygnował z funkcji członka zarządu Alior Banku z dniem 31 stycznia 2019 r. - podał bank w komunikacie. Jednocześnie rada nadzorcza banku powołała w skład zarządu na stanowiska wiceprezesów Tomasza Biłousa, Seweryna Kowalczyka, Dariusza Szweda i Marka Rafała Szcześniaka.

 

 

ZE PAK otrzymał zgodę rady nadzorczej na budowę farmy fotowoltaicznej o przewidywanej mocy ok. 70 MWp - podała spółka w komunikacie. Spodziewany koszt inwestycji wraz z układem wyprowadzenia mocy ma wynieść około 200 mln zł.

 

 

UOKiK analizuje ceny detaliczne i hurtowe oferowane przez PKN Orlen, chcąc sprawdzić czy stosowane jest praktyka zaniżania marż - poinformowało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

 

Apator przewiduje realizację prognozy zysku netto z górnej granicy przedziału 65-70 mln zł, a przychodów nieco poniżej dolnej granicy przedziału 850-880 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Mirosław Klepacki.

 

 

7Levels chce, by premiera nowej gry studia na konsolę Nintendo Switch odbyła się do końca drugiego kwartału 2019 roku - podali przedstawiciele spółki. Wcześniej spółka chce wydać na Switch grę zewnętrznego producenta.

 

 

EC Będzin rozważa budowę bloku kogeneracyjnego, pracuje nad koncepcją przygotowania istniejących kotłów parowych oraz kotła wodnego do spalania w nich gazu - poinformowali przedstawiciele grupy. Spółka chce w przyszłym roku powrócić do wypłaty dywidendy.

 

 

Wartość portfela zamówień grupy Rafako na koniec września 2018 roku wynosiła 3,16 mld zł, z czego do realizacji do końca roku pozostało około 0,35 mld zł - podała grupa w raporcie kwartalnym. Na 2019 rok przypada kwota około 2,16 mld zł, a na lata kolejne kwota około 0,65 mld zł.

 

 

Atal zakłada, że przekaże klientom w całym 2018 roku około 2,5 tys. mieszkań. Sprzedaż w tym roku powinna wynieść 2,4-2,5 tys. lokali - poinformował we wtorek wiceprezes Mateusz Juroszek. Grupa planuje wydać na grunty w czwartym kwartale około 50 mln zł.

 

 

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander zmniejszył zaangażowanie w akcjonariat Getin Holding i ma obecnie 1,13 proc. papierów spółki - podał Getin Holding w komunikacie.

 

 

IMS, w ramach szóstej transzy programu skupu akcji własnych, skupi nie więcej niż 320 tys. akcji, przeznaczając na to 800 tys. zł - poinformował IMS w komunikacie.

 

 

Kruk przydzielił 300.000 obligacji serii AG1 o łącznej wartości nominalnej 30 mln zł, a redukcja zapisów wyniosła 8,66 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

 

 

Santander BP planuje emisję bankowych papierów wartościowych do kwoty 200 mln zł - podała spółka w komunikacie.

 

 

Kontrolowane przez Skarb Państwa banki, które były istotnym beneficjentem zawyżonych przez GetBack cen zakupu portfeli wierzytelności, powinny wesprzeć postępowanie układowe spółki – uważa Radosław Barczyński, przewodniczący rady wierzycieli GetBack. W jego ocenie chodzi o kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.

 

 

WALUTY

 

 

Kurs EUR/PLN prawdopodobnie pozostanie w najbliższych dniach w konsolidacji wokół poziomu 4,30 - ocenia Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodaje, że rentowności krajowych obligacji mogą lekko spaść.

 

 

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2919 - poinformował NBP.

 

 

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1328 USD i 128,66 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

 

 

TOWARY

 

 

Ropa w USA tanieje po zwyżce w poniedziałek o 2,4 proc., najmocniejszej od 2 miesięcy. Producenci ropy z OPEC i ich sojusznicy przygotowują się do rozmów w sprawie polityki podażowej ropy - wskazują maklerzy.

 

 

Na giełdzie metali LME w Londynie kolejny dzień spadków cen miedzi. Metal w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.158 USD za tonę, po zniżce o 0,5 proc. - podają maklerzy.

 

 

OPINIE, PROGNOZY

 

 

Cieszy, że w projekcie Polityki energetycznej do 2040 r. uwzględniono fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe w miksie energetycznym - ocenił Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jego zdaniem, nieracjonalna jest rezygnacja z dalszego rozwoju farm wiatrowych na lądzie.

 

 

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) z zadowoleniem przyjmuje propozycję Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku ze strony Ministerstwa Energii w kontekście długoterminowej strategii UE w sprawie ograniczania emisji - podał PKEE w komunikacie prasowym. Liczy, że polski sektor energetyczny na jej realizację otrzyma środki finansowe z UE.

 

 

Dobre wyniki budżetu Polski i Czech pozwolą rządom obu państw wspierać fiskalnie gospodarkę w 2019 r. - ocenili we wtorkowym raporcie analitycy Capital Economics.

 

 

Do stycznia 2019 r. TFI mają czas na dostosowanie się do regulacji zawartych w unijnym rozporządzeniu dot. funduszy rynku pieniężnego (FRP), co zdaniem zarządzających oznacza "dużą przebudowę rynku". Dodają, że niekorzystne dla rynku byłoby zbyt restrykcyjne podejście do przepisów.

 

 

Banki centralne mogą zakończyć zacieśnianie polityki, co będzie korzystne dla rynku długu, wojny handlowe mogą spowalniać wzrost gospodarczy i podnosić inflację, zaś Brexit stanowi źródło ryzyka - oceniają zarządzający. Zaznaczają jednak, że dla krajowego rynku obligacji korporacyjnych ważniejsze są lokalne problemy.

 

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, przedłożony przez ministra energii - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

 

 

Proponowane przez Ministerstwo Energii przepisy, zakładające m.in., że nabór na stanowisko prezesa URE będzie przeprowadzony przez zespół powołany przez Ministra Energii, osłabiają niezależność regulatora - wynika z uwag URE do projektu nowelizacji Prawa energetycznego.

 

 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaktualizował metodykę wyznaczania bankom wymogu MREL i oczekuje, że instrumenty dłużne zaliczane do MREL zostaną nabyte przez klientów branżowych, czyli nie będą kierowane do klientów detalicznych - poinformował Fundusz we wtorkowym komunikacie.

 

 

Bilsko dwie trzecie Polaków uważa, że ceny nieruchomości w najbliższym roku wzrosną, co może skłaniać do przyspieszenia zakupów mieszkaniowych. Sytuacja ta sprzyja dalszemu wzrostowi cen nieruchomości, co z kolei rodzi ryzyko powstania bańki spekulacyjnej - wynika z badania "Finansowy Barometr ING". Polacy jednak optymistycznie oceniają rozwój sytuacji mieszkaniowej w kraju.

 

 

Produkcja nawozów azotowych spadła w październiku 2018 r. o 3,6 proc. rdr, a fosforowych spadła o 4 proc., osiągając poziom odpowiednio: 170 tys. ton i 37,5 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

Produkcja cementu w październiku 2018 r. wzrosła rdr o 9,5 proc. do 1.915 tys. ton - podał GUS.

 

 

Produkcja samochodów osobowych w październiku 2018 r. wyniosła 45,0 tys. szt., o 1,1 proc. mniej rdr - podał GUS.

 

 

Wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w okresie I-IX spadła o 12,1 proc. rdr do 41,7 mld zł - podał GUS.

 

 

Przeładunki w polskich portach morskich w październiku tego roku wzrosły w stosunku do października roku poprzedniego o 13,8 proc., do 7,8 mln ton, a w okresie styczeń–październik wzrosły o 19,2 proc. do 74,7 mln ton ładunków - poinformował we wtorek GUS.

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw, która m.in. ma powołać Fundusz Inwestycji Kapitałowych - podało Centrum Informacyjne Rządu.

 

 

Globalne emisje gazów cieplarnianych nadal rosną, a dotychczasowe zobowiązania krajów dotyczące ograniczania zmian klimatu są niewystarczające - wynika z opublikowanego we wtorek raportu agendy ONZ ds. środowiska (UNEP) pt. "Emissions Gap Report”.

 

 

Obecnie tylko 1-2 proc. budynków corocznie przechodzi modernizację - wynika z Barometru Zdrowych Domów 2018, przygotowanego przez firmę Velux. W Polsce 58 proc. budynków ma więcej niż 40 lat.

 

 

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

 

 

Zatrzymany przez CBA b. szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę - powiedział obrońca Ch. mec. Marcin Kondracki.

 

 

Nie widzę powodu dla którego Europa nie miałaby ufać włoskiemu rządowi, jeśli chodzi politykę gospodarczą, przedstawioną w projekcie budżetu. Włoski rząd został wybrany ze względu na określone obietnice. Trzeba mu umożliwić ich realizację - powiedział w rozmowie z PAP premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Rosja jest agresorem i państwem nieprzewidywalnym; atak na ukraińską marynarkę ma na celu destabilizację Ukrainy - ocenił we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Polska potępia działania Rosji - nie może być zgody na tego rodzaju agresję - oświadczył.

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zaapelował do organów państwa o wstrzymanie konkursów i nominacji na wolne stanowiska sędziowskie w sądach powszechnych do czasu odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania prejudycjalne dot. Krajowej Rady Sądownictwa.

 

 

Najpierw powinniśmy zrealizować cele z Porozumienia paryskiego, a dopiero później nakładać nowe ambitniejsze zobowiązania klimatyczne - podkreślił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

 

 

Posłowie PO chcą udostępnienia przez Narodowy Bank Polski notatki ze spotkania prezesa tego banku Adama Glapińskiego z ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim oraz szefem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

 

 

Zablokowane od niedzieli przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim zostały we wtorek rano odblokowane - poinformowała PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

 

 

Grupa dziewięciu działaczy Greenpeace wspięła się we wtorek na liczącą 180 metrów chłodnię kominową elektrowni Bełchatów. W ten sposób - jak twierdzą - chcą zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Nie wykluczają, że akcja może potrwać kilka dni.

 

 

Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza zbadać, czy obowiązek nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom, na podstawie których firmy energetyczne mogą wejść na teren prywatny w celu usunięcia awarii, konserwacji czy remontu instalacji, nie spowoduje nadmiernego ograniczenia prawa własności.

 

 

Nie wiem, czego mam się spodziewać po prokuraturze, wiem, że wszystko, co się wokół mnie dzieje, ma wymiar tylko i wyłącznie polityczny – powiedział we wtorek w Koszalinie poseł (PO) Stanisław Gawłowski, któremu prokuratura postawiła zarzuty m.in. korupcyjne, i chce postawić kolejne.

 

 

Koncepcja przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego na wybory samorządowe "wzięła w łeb"; warszawskie struktury partii podjęły uchwałę, w której zawnioskowały o zwołanie konwencji krajowej i rezygnację Czarzastego - powiedział we wtorek PAP szef warszawskiego SLD Sebastian Wierzbicki.

 

 

Ponad 70 proc. członków Partii Razem, którzy wzięli udział w wewnętrznym referendum, opowiedziało się za przyznaniem zarządowi partii mandatu do prowadzenia rozmów o koalicji wyborczej z "ugrupowaniami określającymi się jako lewicowe".

 

 

Prawo i Sprawiedliwość w wezwaniu przedsądowym skierowanym do PO domaga się przeprosin od lidera partii za użyte we wpisach w mediach społecznościowych sformułowania m. in. o "układzie mafijnym PiS". Jak poinformował PAP jeden z polityków PiS w razie braku reakcji, partia złoży pozew sądowy.

 

 

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

 

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał zmieniony dekret w sprawie stanu wojennego, zgodnie z którym potrwa on 30 dni i obowiązuje już od 26 listopada. Tekst dokumentu opublikowano we wtorek na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie.

 

 

Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała - powiedział prezydent Andrzej Duda po wtorkowych rozmowach z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Sofii.

 

 

Rosja wprowadziła wzmocnione środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej - powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Nie podała szczegółów, powołała się jednocześnie na wezwania do zniszczenia mostu zbudowanego przez Rosję po aneksji Krymu.

 

 

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraził "poważne zaniepokojenie" decyzją o wprowadzeniu na Ukrainie stanu wojennego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował Kreml.

 

 

Ukraińska prokuratura wojskowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliły nazwiska Rosjan, którzy uczestniczyli w ataku na ukraińskie okręty. Wszczęto przeciwko nim postępowanie z paragrafów mówiących m.in. o "agresywnej wojnie" i zamachu na życie ludzkie.

 

 

Rosja nie ma prawa sądzić ukraińskich marynarzy z trzech ostrzelanych przez nią okrętów, gdyż są oni jeńcami wojennymi – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

 

 

Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest "niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego" - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.

 

 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że dwóch jej oficerów znajdowało się na ukraińskich okrętach, zaatakowanych w niedzielę przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, a jeden z nich został ranny w wyniku ostrzału rakietowego z rosyjskiego myśliwca.

 

 

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła we wtorek obawy prezydenta USA Donalda Trumpa o to, że umowa o Brexicie i deklaracja dotycząca przyszłych relacji ograniczy szanse podpisania umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

 

 

Po odnalezieniu kolejnych ciał w północnej Kalifornii bilans dotychczasowych ofiar pożarów lasów w tym regionie wzrósł do 88 osób - poinformował Reuters we wtorek. Jak podał portal newsonair 249 osób uznanych jest za zaginione.

 

 

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie, że saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Salman zwrócił się z prośbą o spotkanie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i nie ma powodu, by miało do niego nie dojść.

 

 

Chińskie władze zleciły dochodzenie w sprawie twierdzenia naukowca He Jiankuia o narodzinach pierwszych na świecie dzieci ze zmodyfikowanymi genami; ponad 100 badaczy potępiło jego działania jako „szalone” i nieetyczne – piszą we wtorek lokalne media.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk