• Odbierz prezent
Giełda Binance działa nielegalnie? Wg nadzoru finansowego na Malcie - tak

Najwieksza giełda kryptowalut pod względem wolumenu handlowego, jaką jest zarejestrowana na terenie Malty Binance, wg maltańskiego regulatora finansowego nie ma uprawnień do działania na terenie kraju, a także nigdy nie występowała o udzielenie licencji na działalność jako giełda kryptowalut. Jest to o tyle istotne, że czołowa giełda jak dotąd przedstawiała się jako podmiot działający właśnie pod maltańską jurysdykcją.

 

Założona w Chinach w połowie 2017 r. giełda kryptowalut Binance ze względu na rosnące napięcia regulacyjne w rodzimym kraju przeniosła swoją działalność na Maltę, jako jeden z pierwszych kryptowalutowych biznesów. Miało to miejsce pod koniec marca 2018 r. Od tamtego czasu Binance nieprzerwanie stoi na czele giełd kryptowalut zarówno pod względem wolumenu obrotu, jak i liczby użytkowników, tym samym będąc jednym z kluczowych czynników mających wpływ na sentymenty na rynku kryptowalut.

W piątek 21 lutego maltański nadzór finansowy MFSA dość niespodziewanie wydał publiczne oświadczenie, w którym zaznacza, że giełda Binance nie jest zarejestrowana na Malcie jako podmiot zajmujący się obrotem kryptowalutami i nie posiada licencji na prowadzenie takiej działalności na terenie kraju. Tym samym nadzór finansowy poinformował o szczegółowym przyjrzeniu się działalności Binance w celu sprawdzenia czy giełda nie łamie maltańskiego prawa.

 

Jeżeli MFSA wyda ostrzeżenie wobec Binance lub nałoży na giełdę karę finansową, może to odbić sie na rynku kryptowalut.

Kwestia jurysdykcji, pod którą podlega Binance po raz kolejny otwiera kwestię tego, gdzie znajdują się rzeczywiste biura firmy. Prezes i założyciel giełdy Changpeng Zhao pytany o to, zawsze odpowiada że giełda działa w zdecentralizowanym modelu, a jej pracownicy są rozrzuceni po całym świecie.

Czytaj także: Komisja Europejska chce zacieśnienia regulacji finansowych na Malcie

Malta, od kilkunastu miesięcy nosząca tytuł „blockchainowej wyspy” na mapie Europy i świata, powinna skupić się na zradykalizowaniu dotychczasowych regulacji finansowych mających na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, jak twierdzi Komisja Europejska.   Rekom.. Czytaj
Komisja Europejska chce zacieśnienia regulacji finansowych na Malcie

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk