• Odbierz prezent
Giełda Bakkt z zielonym światłem na bitcoinowe futuresy - start we wrześniu

Bakkt, amerykańska giełda kontraktów terminowych na bitcoina (BTC) dla inwestorów instytucjonalnych, otrzymała pozwolenie od regulatorów finansowych na rozpoczęcie swojej działalności. Giełda zaplanowała oficjalny start notowań na poniedziałek 23 września.

 

Giełda Bakkt w piątek poinformowała o otrzymaniu pozwolenia na prowadzenie działalności od Nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych. Wcześniej giełda uzyskała zielone światło od regulatora finansowego ds. instrumentów pochodnych CFTC. Bakkt otrzymał również pozwolenie na prowadzenie kryptowalutowego depozytariusza dla inwestorów instytucjonalnych.

Oficjalny start działalności Bakkt zaplanowany został na 23 września, co jest wydarzeniem długo oczekiwanym przez uczestników rynku.

Giełda będzie prowadzić notowania dwóch typów kontraktów terminowych na BTC - z rozliczeniem dobowym oraz miesięcznym.

 

Plany uruchomienia giełdy Bakkt zostały ujawnione po raz pierwszy w sierpniu zeszłego roku. Sama platforma jest rozwijana od września zeszłego roku. Jej założeniem jest stworzenie giełdy kontraktów futures na kryptowaluty, skierowanej przede wszystkim do inwestorów instytucjonalnych, której operatorem jest Intercontinental Exchange (ICE), będący administratorem nowojorskiej giełdy NYSE. W Bakkt zainwestowali tacy rynkowi giganci jak Microsoft, Starbucks, czy Boston Consulting Group. Duże nadzieje rynkowe związane ze startem platformy mają swe źródło m.in. w charakterze futuresów, które będzie oferować Bakkt - mają one cechować się tzw. „fizycznym pokryciem” kontraktów, w przeciwieństwie do futuresów oferowanych na giełdach CME i Cboe, które są czystymi derywatami. Jest to o tyle istotne, że kontrakty zakupione na platformie Bakkt będą miały rzeczywisty wpływ na stymulację popytu na rynku i tym samym na potencjalne wzrosty ceny BTC.

 

Czytaj także: ETF na bitcoina (BTC) coraz dalej - SEC znów przesuwa decyzję ws trzech wniosków

Amerykański regulator finansowy SEC w poniedziałek 12 sierpnia po raz kolejny zdecydował się na odroczenie wydania decyzji w sprawie dopuszczenia do obrotu lub odrzucenia trzech ETF-ów (funduszy notowanych na giełdzie) na bitcoina (BTC). Fundusze docelowo miały pojawić się na giełdach Cboe oraz NYSE.. Czytaj
ETF na bitcoina (BTC) coraz dalej - SEC znów przesuwa decyzję ws trzech wniosków

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk