• Odbierz prezent
Giełdy zielone na otwarciu po brytyjskich wyborach
Z artykułu dowiesz się:

- O wpływie brytyjskich wyborów na giełdy

Wybory w Wielkiej Brytanii zakończyły się zaskakującym wynikiem. Konserwatyści nie są w stanie utworzyć samodzielnej większości. Warszawska Giełda zareagowała jednak na tę informację pozytywnie. Główne indeksy zyskują na otwarciu.

 

Wybory w Wielkiej Brytanii

Theresa May, rozpisując przedterminowe wybory parlamentarne zamierzała wzmocnić swój mandat do prowadzenia negocjacji ws. Brexitu. Zapewne nie zdecydowałaby się na taki krok, gdyby nie znaczna przewaga w sondażach nad Laburzystami. Kampanie wyborcze są jednak nieprzewidywalne. Premier brytyjskiego rządu, zamiast powiększyć swoją przewagę nad głównymi konkurentami, musi teraz zastanawiać się jak utworzyć rząd bez samodzielnej większości.

 

Reakcja Giełdy w Warszawie

Warszawski Parkiet zaskakująco dobrze przyjął informację o brytyjskich wyborach. Indeks WIG, zyskuje po 9:30 około 0,35%.

 

WIG 09-06-2017 

 

Zyskuje również rynek NewConnect. Około 9:40 NCIndex jest ponad 0,5% na plusie.

 

 NCIndex 09-06-2017

 

Rynki zagraniczne

Wzrosty można odnotować również na zagranicznych rynkach. Zyskuje np. niemiecki DAX, czy też francuski CAC40.

 

DAX po brytyjskich wyborach parlamentarnych

DAX 09-06-2017

 

 CAC40 po brytyjskich wyborach parlamentarnych

CAC40 09-06-2017

 

Dlaczego rynek tak zareagował?

Wynik wyborów zwiększa niepewność, co do dalszej polityki Wielkiej Brytanii. Mogłoby się więc wydawać, że rynki zareagują spadkami. Należy jednak zauważyć, że mandat Theresy May został mocno osłabiony. Rynki mogą dobrze przyjmować taką wiadomość, gdyż wzmocnienie mandatu brytyjskiej premier, mogłoby zwiększać ryzyko tzw. ""twardego brexitu".

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk