• Sklep
  • Odbierz prezent
Getin Noble i Idea Bank - spółki Leszka Czarneckiego największymi ofiarami afery wokół KNF

Mimo, że akcjonariusze spółek bankowych należących do Leszka Czarneckiego od wielu miesięcy nie mieli szczególnych powodów do radości, to wtorek 13 listopada okazał się w tej kwestii przełomowy. Po upublicznieniu przez Czarneckiego kompromitujących nagrań rozmowy z byłym już prezesem KNF, Markiem Chrzanowskim, a także po wpisaniu na listę ostrzeżeń publicznych Idea Banku kilka godzin później, akcje Getin Noble Banku i Idea Banku osiągnęły swoje historyczne minima.

 

„Imperium Leszka Czarneckiego” topnieje w oczach po wtorkowych wydarzeniach, które zatrzęsły KNF i zwróciły uwagę opinii publicznej. Getin Noble Bank (GNB:GPW) na środowej sesji wybił historyczne minima przy kursie 0,36 PLN za akcję, kończąc ją z wyceną 0,42 PLN i ponad 17,5% spadkiem w stosunku do kursu odniesienia z dnia poprzedniego (0,51 PLN). Warto dodać, że kurs spółki od stycznia tego roku spadł o ponad 75%.

Do dzisiejszych spadków Getin Noble Banku przyczyniła się również decyzja agencji ratingowej Fitch, która zdecydowała się obniżyć rating VR (rentowności) z B+ do B-.

Kapitalizacja Getin Noble Banku wynosi obecnie ponad 423 mln PLN.

 

W nieciekawej sytuacji znajdują się również notowania Idea Banku (IDA:GPW), który od grudnia zeszłego roku w zasadzie nieprzerwanie traci na wartości. Na środowej sesji doszło do odreagowania wtorkowych wydarzeń, w tym wpisania na listę ostrzeżeń publicznych KNF ze względu na prowadzenie działalności maklerskiej bez stosownych uprawnień. Akcje Idea Banku również osiągnęły dziś historyczne minima na poziomie 2,13 PLN, sesja jednak zakończyła się ponad 11% spadkiem, na kursie 2,49 PLN. Skalę spadków kursu akcji Idea Banku może obrazować fakt, że dokładnie rok temu (14 listopada 2017) były one wyceniane po 23,79 PLN, co oznacza niemal 90% spadek.

Sam bank jest również oskarżony o liczne nieprawidłowości przy oferowaniu swoim klientom osławionych obligacji korporacyjnych spółki GetBack.

 

FXMAG akcje getin noble i idea bank - spółki leszka czarneckiego największymi ofiarami afery wokół knf getin noble bank sa gnb.pl idea bank getin noble knf leszek czarnecki 1

Notowania Idea Bank D1

 

Czytaj także: Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Przypadek?

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) we wtorkowy wieczór (13 listopada) wpisała na listę ostrzeżeń publicznych nowy podmiot, jakim jest Idea Bank. Co ciekawe, kilka godzin wcześniej Marek Chrzanowski, dotychczasowy prezes KNF, złożył dymisję po upublicznieniu przez Leszka Czarneckiego (właściciela Ide.. Czytaj
Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Przypadek?

Notowania: Getin Noble Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:GNB/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk