• Odbierz prezent
Getin Noble z ponad 450 mln złotych straty i ostatnią deską ratunku od NBP

Należący do tzw. „Imperium Leszka Czarneckiego” Getin Noble Bank w piątek 26 kwietnia opublikował raport finansowy za 2018 r. Sytuacja finansowa banku jest lepsza niż w 2017 r., mimo tego że Getin Noble zanotował w zeszłym roku stratę przekraczającą 450 mln złotych. Raport wskazuje również, że pożyczka od Narodowego Banku Polskiego udzielona bankowi pod koniec zeszłego roku uchroniła go od poważnych problemów.

 

Getin Noble Bank w 2018 r. poniósł stratę netto w wysokości 453,4 mln złotych, co jest kwotą o ponad 20% niższą niż wysokość straty zaksięgowanej za 2017 r., która wyniosła 572,9 mln PLN. Warto jednak zauważyć, że znacznie ponad połowa całej straty za zeszły rok (275,6 mln PLN) poniesionej przez Getin Noble Bank pochodzi z samego czwartego kwartału 2018 r., co jednak było spowodowane obciążeniami z tytułu dodatkowych odpisów (z tytułu utraty wartości aktywów i rezerwy na zobowiązania pozabilansowe). Wyniosły one ponad 245 mln złotych i były znacznie wyższe od oczekiwań.

 

Wartość aktywów Getin Noble Banku w stosunku rok do roku stopniała o niemal 10 mld złotych i na koniec 2018 r. wyniosła 49,9 mld PLN.

W listopadzie zeszłego roku NBP udzielił Getin Noble dwóch kredytów refinansowych na kwotę 4,8 mld złotych, które jednak zostały już całkowicie spłacone. Kredyty zostały udzielone z powodu słabej sytuacji płynnościowej banku, którą spowodowała tzw. afera KNF, w którą zamieszany był Leszek Czarnecki, właściciel banku. Wówczas w ciągu kilku tygodni klienci wycofali z banku ponad 10 mld zł w depozytach, co mogło zachwiać stabilnością Getin Banku i doprowadzić do niewypłacalności.

Raport finansowy za 2018 r. należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku zostanie opublikowany w ostatni dzień kwietnia.

Czytaj także: UOKiK: Getin Noble Bank będzie musiał zwrócić pieniądze swoim klientom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Getin Noble Bank dokonywał bezprawnych podwyżek opłat za produkty ze swojej oferty bankowej oraz zmieniał regulamin świadczenia usług nie informując o tym klientów w należyty sposób. Decyzją Urzędu bank należący do Leszka Czarneckiego będzie musiał.. Czytaj
UOKiK: Getin Noble Bank będzie musiał zwrócić pieniądze swoim klientom

 

Aktualnie Getin Noble Bank notowany jest po 0,6070 PLN i na dzisiejszej sesji zyskuje ponad 3,7%.

Notowania: Getin Noble Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:GNB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk