• Sklep
  • Odbierz prezent
Getin Noble Bank z perspektywą kolejnej obniżki ratingu z powodu frankowiczów

Czołowa polska agencja ratingowa EuroRating w swoim raporcie ostrzega przed potencjalnymi negatywnymi skutkami dla Getin Noble Banku w związku z procesami sądowymi coraz częściej wygrywanymi przez tzw. frankowiczów. Perspektywa ratingu banku została obniżona ze stabilnej na negatywną. Aktualny rating banku nie jest optymistyczny - obecna ocena to B- z perspektywa spadkową.

 

Ryzyko dla banków związane jest z coraz częstszymi finałami spraw sądowych pomiędzy frankowiczami i bankami na korzyść tych pierwszych. Nasilenie tego trendu będzie skutkowało koniecznością wypłat wielomilionowych odszkodowań swoim klientom.

Getin Noble Bank narażony jest na szczególne ryzyko ze względu na fakt, że jego portfolio kredytowe aż w 24% stanowią walutowe kredyty hipoteczne, co stawia go w czołówce pod tym względem wśród polskich banków.

Obecna ocena B- oznacza wg EuroRating: Wysokie ryzyko kredytowe. Zdolność do obsługi zobowiązań uwarunkowana w dużym stopniu sprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Średni lub niski poziom odzyskania wierzytelności w przypadku wystąpienia niewypłacalności.

Perspektywa negatywna oznacza potencjalny spadek do poziomu CCC.

 

Na początku czerwca EuroRating obniżył ocenę wiarygodności kredytowej dla innego banku należącego do Leszka Czarneckiego - Idea Banku. Wówczas rating został obniżony z CCC do CC, co jednocześnie było szóstą obniżką oceny w tym roku.

EuroRating jest polską agencją ratingową (największą w kraju), aktualnie oceniającą dziewiętnaście polskich banków.

 

Getin Noble Bank zakończył poniedziałkową sesję na niewielkim 0,95% minusie przy wycenie 0,4160 PLN za akcję.

Czytaj także: Idea Bank najmniej wiarygodnym polskim bankiem? Kolejna obniżka ratingu

Po problemach z płynnością finansową i niedawnym wprowadzeniu przez KNF kuratora, Idea Bank ma kolejne problemy, tym razem wynikające z obniżenia oceny wiarygodności kredytowej. Czołowa polska agencja ratingowa EuroRating w środę 5 maja zdecydowała o kolejnym już obniżeniu ratingu do poziomu CC z do.. Czytaj
Idea Bank najmniej wiarygodnym polskim bankiem? Kolejna obniżka ratingu

 

Notowania: Getin Noble Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:GNB/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk