• Odbierz prezent
Getin Noble Bank KNF

W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła swoje stanowisko związane z pozyskaniem inwestora przez Getin Noble Bank. Jakie kryteria musi spełnić potencjalny inwestor?

 

18 czerwca PAP poinformowała o stanowisku KNF, dotyczącym pozyskania inwestora przez Getin Noble Bank. Komisja Nadzoru Finansowego pozytywnie odnosi się do szansy pozyskania inwestora, dzięki któremu byłoby możliwe zwiększenie kapitałów Getin Noble Banku i oczekuje na informacje, czy jakiś inwestor jest tym poważnie zainteresowany.  KNF chce, aby sprawa ta się wyjaśniła w ciągu najbliższych 2-4 tygodni.

Dodano, że KNF dopuszcza pozyskanie przez bank inwestora private equity, ale horyzont inwestycyjny nie powinien być krótszy niż 7 lat i prawdopodobnie nie będzie naciskać  w sprawie ciągłego utrzymywania Getin Noble Banku na giełdzie.

Przewodniczący KNF – Jacek Jastrzębski zwrócił uwagę na to, że fundusze private equity muszą spełniać pewne kryteria. Musi to być fundusz o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, z doświadczeniem w inwestowaniu w regulowane biznesy. Istotny będzie potencjał kapitałowy funduszu na rozwój biznesu. Ważny będzie także potencjalny horyzont inwestycyjny, który nie powinien być krótszy niż 7-9 lat, przy czym 7 lat to absolutne minimum. Przewodniczący KNF dodał, że kluczowe jest, aby nawet pod koniec tego okresu, w przypadku potrzeby kolejnego dokapitalizowania banku – inwestor był na to gotowy. W przypadku spełnienia tych kryteriów, Komisja Nadzoru Finansowego jest otwarta na rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Przewodniczący KNF podkreślił, że najważniejszym priorytetem jest stabilność sektora bankowego:

„Mówimy o banku istotnym dla całego systemu, nie będziemy prawdopodobnie naciskać w sprawie ciągłego utrzymywania Getin Noble Bank na giełdzie. Możemy zgodzić się potencjalnie np. na jego delisting i czasowe pozostawanie poza giełdą. Oczywiście musi to dokonać się z poszanowaniem praw akcjonariuszy mniejszościowych. Nie zmienia to mojej oceny, że strategia utrzymywania banków na giełdzie co do zasady okazała się dotychczas dobra; jednak obecnie pierwszeństwo mają inne priorytety.”

Notowania: Getin Noble Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:GNB/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk