• Sklep
  • Odbierz prezent
GetBack nie ogłosi upadłości i będzie spłacał wierzycieli - jest wyrok sądu

W czwartek 6 czerwca Sąd Rejonowy we Wrocławiu zatwierdził układ osławionej spółki windykacyjnej GetBack z jej wierzycielami. GetBack nie ogłosi upadłości i będzie systematycznie spłacać zobowiązania wobec swoich wierzycieli. Ci jednak w większości nie mogą liczyć ani na szybka spłatę, ani na odzyskanie pełnych kwot. Przyjęty układ jest korzystniejszy niż ogłoszenie upadłości spółki, która byłaby równoznaczna z niespłaceniem poszkodowanych.

 

Przyjęty układ pomiędzy wierzycielami a spółką GetBack zakłada utrzymanie jej działalności operacyjnej i systematyczne upłynnianie jej aktywów, mające na celu przyspieszenie spłaty długów. Niezabezpieczeni wierzyciele GetBack otrzymają zwrot 25% należnej kwoty w ciągu najbliższych ośmiu lat (licząc od pierwszej raty w 2020 r.). Zgodnie z prawem, w pierwszej kolejności spłaceni zostaną wierzyciele zabezpieczeni. W ramach porozumienia nie dojdzie do proponowanej wcześniej konwersji obligacji korporacyjnych GetBack na akcje spółki, której notowania na GPW są aktualnie zawieszone.

Za przyjęciem układu zagłosowało ponad 3 tys. wierzycieli, stanowiących ponad 85% wszystkich z nich. Pozostali wierzyciele optowali za ogłoszeniem upadłości spółki lub wynegocjowaniem porozumienia na lepszych warunkach.

 

Spółka windykacyjna GetBack zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r. i szybko została okrzyknięta jednym z największych ówczesnych debiutów na warszawskim parkiecie. Notowania GetBack zostały zawieszone przez GPW na wniosek KNF 16 kwietnia 2018 r. na kursie 3,7500 PLN po opublikowaniu przez spółkę fałszywej informacji o rzekomych negocjacjach w sprawie pozyskania funduszy z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju. Spółka odpowiada za tzw. aferę Getback, w ramach której wyemitowała obligacje korporacyjne, których niespłacenie doprowadziło do strat ponad 10 tys. osób i ponad 170 instytucji szacowanych na ponad 2,5 mld złotych. Wiele osób uznaje aferę GetBack za bardziej doniosłą niż sytuację z piramidą finansową Amber Gold.

Czytaj także: KNF wpisuje na listę ostrzeżeń podmioty oferujące obligacje GetBack

Afera związana z obligacjami korporacyjnymi spółki windykacyjnej GetBack zdaje się nie mieć końca. We wtorek 23 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o złożeniu doniesienia do prokuratury ws. podmiotów pośredniczących w oferowaniu obligacji GetBack, które wg Urzędu mogły dopuścić się pr.. Czytaj
KNF wpisuje na listę ostrzeżeń podmioty oferujące obligacje GetBack

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk