• Odbierz prezent
Georgia, nie Glapiński! Co z wyborami w Stanach Zjednoczonych?

Wprawdzie w kraju w nudnym poświątecznym okresie uwagę przyciąga wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego dla Obserwatora Finansowego, która otwiera przestrzeń do dyskusji nad cięciem stóp procentowych w I kwartale, to jednak na rynkach globalnych coraz bardziej liczyć się będą wyniki wyborów uzupełniających do Senatu w Georgii, jakie odbędą się 5 stycznia. Jeszcze do wczoraj średnia z sondaży na bazie Realclearpolitics.com wskazywała na niewielką, chociaż systematycznie topniejącą przewagę dwóch republikańskich kandydatów, ale dzisiaj jest już odwrotnie.

Demokraci Ossoff i Warnock mają średnio po 1 p.p. przewagi i ta może dalej rosnąć biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Senacie, gdzie lider większości republikańskiej podjął działania mające odsunąć w czasie wątek większego dofinansowania Amerykanów rządowymi czekami. W tej sytuacji Donald Trump strzelił gola do własnej bramki, bo raczej miał świadomość, jak zachowa się jego własny obóz polityczny, będący przeciwny nadmiernemu helicopter money. Dla rynków finansowych perspektywa odbicia Senatu dla Demokratów to zapowiedź kontynuacji przeceny dolara, chociaż ta staje się już nazbyt oczywista... i być może tu należy upatrywać jakichś zmian po 6 stycznia.

 

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk