• Odbierz prezent
soros rady inwestycyjne

Kolejny artykuł z serii „Reguły mistrzów inwestowania” poświęcony jest Georgowi Sorosowi, amerykańskiemu inwestorowi pochodzenia węgierskiego. Soros jest niezwykle kontrowersyjną postacią, ale jego rynkowa wiedza i doświadczenie są niezaprzeczalne.

 

Prowadzony przez Sorosa Quantum Fund w latach 1970-2000 osiągał średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 30%. Inwestując na rynkach Soros zgromadził ogromny majątek – w ubiegłym roku zajmował on miejsce wśród 30 najbogatszych ludzi na świecie. Obok wysokie stopy zwrotu osiąganej przez prowadzony przez niego fundusz inwestor zasłynął dzięki temu, że ‘złamał Bank Anglii, spekulując w 1992 roku przeciwko brytyjskiej walucie, której kursu próbował bronić bank centralny.

Poniżej prezentujemy 7 inwestycyjnych rad Sorosa, które pokazują, że kluczem do inwestowania jest uczenie się na własnych błędach, a także elastyczny plan i zarządzanie ryzykiem:

 

  1. Naucz się rozpoznawać własne błędy

To, że w inwestowaniu, tak jak w innych dziedzinach życia, najlepsze lekcje dają nam własne pomyłki, powtarza wielu znanych inwestorów. Również Soros wskazuje, że za jego sukces w inwestowaniu odpowiada umiejętność rozpoznania sytuacji, w których popełnił błąd.

Na rynku często trudno nie tylko zauważyć własne błędy, ale również przyznać się do nich przed samym sobą. Oznacza to bowiem konieczność zaakceptowania straty.

Soros zaznacza, że od formułowania poprawnych prognoz ważniejsze jest poprawianie tych błędnych. Samo rozpoznanie sytuacji, w której popełniliśmy błąd nie wystarczy, by zmienić porażkę w sukces.

 

  1. Nie ważne jest to czy masz rację czy nie, ale to ile zarobisz, gdy będziesz miał rację i ile stracisz, gdy się pomyślisz

Soros wskazuje, na to, że kluczowym aspektem inwestowania jest zarządzanie ryzykiem. Wysoka skuteczność zawieranych transakcji nie oznacza sukcesu na rynku, gdyż nawet kilka błędów wystarczy, by stracić cały kapitał. Z drugiej strony, notując więcej stratnych niż zyskownych pozycji można ostatecznie wyjść na plus. Wystarczy ciąć straty i pozwalać zyskom rosnąć.

Określenie potencjalnych strat i zysków w każdej transakcji jest kluczową kwestią, gdyż dzięki temu mamy określony cel, do którego zmierzamy i plan postępowania w przypadku realizacji scenariusza pozytywnego i negatywnego.

 

  1. Rynkiem w danym momencie kieruje albo chciwość albo strach.

Soros wskazuje, że w momencie, w którym zrozumiemy co tak naprawdę napędza rynek, zdamy sobie sprawę, że nie ma nic złego w dokonywaniu błędnych decyzji inwestycyjnych, a wyłącznie w utrzymywaniu błędnej postawy.

Emocje rządzące inwestorami są tak samo ważne, jak nawet nie ważniejsze niż czynniki fundamentalne, czy techniczne, które kształtują rynek. Utrudniają one uświadomienie sobie własnych błędów, ale ich przezwyciężenie pozwala zyskać przewagę nad innymi uczestnikami rynku.

 

  1. Im sytuacja na rynku staje się gorsza, tym mniej potrzeba, by nastąpił zwrot

Momenty zwrotne na rynku najczęściej następują po tym jak chciwość lub strach osiągną ekstremalne poziomy. Te emocje sprawiają, że cena odchyla się od trendu fundamentalnego w górę lub w dół. W końcu musi jednak nastąpić tzw. regresja do średniej, a im bardziej cena odchyla się od fundamentalnej wartości, tym większa szansa, że nastąpi zwrot. Soros wskazuje przy tym, że im to odchylenie jest większe, tym większy będzie ruch, który nastąpi po zwrocie.

 

  1. Skuteczne inwestowanie jest nudne

Jeśli inwestowanie jest dla Ciebie rozrywką i spędzając czas na tradingu masz ‘dobrą zabawę’ to prawdopodobnie nie zarabiasz dzięki temu pieniędzy. Soros stwierdza, że skuteczne inwestowanie jest nudne i takie właśnie musi być. Angażowanie emocji nigdy nie przynosi dobrych rezultatów.

Należy oczywiście odróżnić kwestię inwestowania dla rozrywki i pasję do inwestowania. Brak pasji do tradingu może zablokować drogę do sukcesu na rynkach równie dobrze jak trading dla adrenaliny. Istnieje różnica pomiędzy czerpaniem satysfakcji z inwestowania, a inwestowaniem dla przyjemności.

 

  1. Rynki stale znajdują się w stanie niepewności i fluktuacji. Zarabianie na rynkach polega na dyskontowaniu tego co jest oczywiste i obstawianiu tego, co jest nieoczekiwane.

Rynki działają według prostej zasady: wydarzenia, których spodziewa się zdecydowana większość inwestorów nie wywołują dużej zmienności, a wydarzenia, których spodziewa się niewielu generują silne ruchy ceny. Swoją radą Soros próbuje wskazać, że warto ‘oczekiwać nieoczekiwanego’. Obstawianie kierunku ruchu rynku licząc na realizację scenariusza, który nie jest oczywisty, przy rozsądnym zarządzaniu ryzykiem może przynieść sukces.

 

  1. Rynki są nieprzewidywalne, więc musisz być przygotowany na różne scenariusze

Ślepe podążanie za jedną prognozą nie jest dobrym rozwiązaniem w inwestowaniu. Inwestor powinien mieć przygotowany plan na różne scenariusze. Ostatnia z rad Sorosa idealnie obrazuje to, że handel na rynkach nie polega na prognozowaniu, a na reagowaniu. Działania tardera powinny być uzależnione od tego co dzieje się na rynku, a nie od tego jakiej ceny oczekuje on w przyszłości.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk