• Odbierz prezent
Cena soi. Geometryczna równość korekt na wykresie Soi

Rynek Soi po okresie marazmu wynikającego z ruchu bocznego ograniczonego oporem 950 centów ruszył na północ. Zakres ruchu mierzony kierunkowym pomiarem jest podobny do tego z pierwszego półrocza 2016 roku. Nawet dynamika jest porównywalna z tą falą, co pozwala na szukanie podobieństw co do przyszłości tego instrumentu. 

Wiadomości rynkowe z mBank

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy to miejsce wyhamowania białych świec. Okolice 1200 centów już nie raz tworzyły szczyty, co sugeruje, że jest to obszar potencjalnego oporu.

Jeżeli bieżący tydzień zakończy się formacja świecowa sugerującą spadki, to warto zastanowić się nad miejscem, gdzie popyt może chcieć ponowić swoja aktywność.

Fala wzrostowa mająca swój początek na poziomie 800 centów, nie utworzyła znaczących korekt. Wzrosty były przerywane zwykle 1-2 tygodniowymi odpoczynkami. Ich wielkość rzadko kiedy przekraczała 50 centów, co może być wyznacznikiem dotychczasowej aktywności podaży.

Jeżeli w najbliższych interwalach pojawiłyby się spadki większe od tej liczby, to można uznać, że posiadacze krótkich pozycji domagają się głębszej przeceny Soi, a przynajmniej korekty półrocznych wzrostów.

Nie potrzeba zaawansowanych wskaźników, aby stwierdzić, że rynek Soi jest mocno wykupiony. RSI od kilku interwałów znajduje się w strefie wykupienia. MACD przejmuje bardzo wysokie wartości, choć nie wyklucza to możliwości, aby nadal rósł.

Podsumowując, siła wzrostów jest niezaprzeczalna. Jeżeli wyhamują one w okolicach 1200 centów, to warto skierować wzrok na cenę 1080 lub 950. Obie mogą być ważnymi wsparciami.

Geometryczna równość korekt na Soi - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk