• Odbierz prezent
General Motors (GM) wskakuje na elektryczną falę - spółka przejęła 25% udziałów w firmie zajmującej się łodziami elektrycznymi
fot. freepik.com

General Motors (GM) myśli strategicznie i do przodu - zdecydował się kupić udziały w firmie zajmującej się produkcją elektrycznych łódek.

General Motors przejął 25% udziałów w firmie Pure Watercraft z siedzibą w Seattle, zajmującej się łodziami elektrycznymi

Firma produkuje łodzie elektryczne już od 10 lat, więc zaznaczyła już swoje miejsce na tym rynku. Posunięcie GM odzwierciedla rosnące zainteresowanie wszystkimi pojazdami elektrycznymi, w tym łodziami, i jest częścią zobowiązania producenta do zainwestowania 35 miliardów dolarów w technologię elektryczną i autonomiczną do 2025 roku. Ponadto GM twierdzi, że przejście w całości na ,,elektryczną" produkcję może podwoić przychody do 2030 roku.

Pure Watercraft produkuje całkowicie elektryczne systemy silników zaburtowych, które nazywa Pure Outboard, które mogą być używane jako zamiennik dla łodzi, które używają silnika gazowego o mocy od 25 do 50 koni mechanicznych. Ceny owych pakietów wahają się od 17 do 38 tysięcy dolarów. Firma nawiązała również współpracę z największymi producentami łodzi w celu sprzedaży kompletnych łodzi elektrycznych, w tym barki pontonowej, łodzi rybackiej i dwóch sztywnych pontonów. Wszystko to jedynie za zwrotny depozyt o wysokości 500 dolarów.

Pure Watercraft chwali się, że ich systemy elektryczne nie wymagają konserwacji w porównaniu z silnikami gazowymi, a ponadto eliminują zanieczyszczenie paliwami kopalnymi. Asortyment prawdopodobnie będzie pasował również do dość szerokiego zakresu zastosowań konsumenckich - firma zauważa na swojej stronie internetowej, że Pure Outboard może obsłużyć prawie czterogodzinną, ponad 30-kilometrową wyprawę wędkarską z 15% dodatkowym obciążeniem.

GM zapewni Pure Watercraft bezpośrednią pomoc w łańcuchu dostaw i produkcji oraz dostęp do swojego katalogu części i komponentów pojazdów elektrycznych - jako partner firmy w tworzeniu linii całkowicie elektrycznych produktów i zastosowań morskich. Konkretne oferty produktów ze współpracy GM z Pure Watercraft jeszcze nie zostały ujawnione, ale można się ich spodziewać w najbliższym czasie.

Transakcja pomiędzy GM i PW jest warta łącznie 150 milionów dolarów

Deal jest częścią szerszej strategii General Motors. Firma chce wskoczyć na ,,elektryczną" falę i liderować na tym rynku. CEO firmy, Mary Barra, już w październiku sugerowała, że firma jest również zainteresowana elektrycznymi łodziami, kiedy to napisała w poście na blogu: ,,Dostarczamy platformy sprzętowe, które pomogą każdemu wsiąść do pojazdu elektrycznego - nawet poza naszymi własnymi pojazdami. Nasza platforma akumulatorów Ultium i platforma ogniw paliwowych HYDROTEC dają nam możliwość przekształcenia samolotów, pociągów, samochodów, a nawet łodzi w produkty o zerowej emisji." Jak widać, na efekty fascynacji elektrycznymi pojazdami wodnymi nie trzeba było długo czekać.

Firma Pure Watercraft pozyskała około 37,5 mln dolarów w serii finansowania A do grudnia 2020 r. i ma wycenę około 600 mln USD.

Filip Madejski

Przekierowanie do artykułu


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk