• Odbierz prezent
Gdzie zajmować krótkie pozycje podczas kolejnego załamania na rynkach akcyjnych?

Rynki finansowe poruszają się cyklicznie. Najpierw mamy okres hossy, a następnie nadchodzi bessa. Dobry inwestor oprócz tego, że musi trafnie ocenić, w której fazie rynku się znajdujemy, powinien również poszukiwać instrumentów wyższej becie.

Kupuj siłę, sprzedawaj słabość

W gruncie rzeczy giełda jest miejscem charakteryzującym się bardzo prostym schematem. Problem polega na tym, iż ten schemat jest z punktu widzenia racjonalności całkowicie nielogiczny. O co konkretnie chodzi? Jeżeli w życiu codziennym chcemy coś kupić, to często szukamy jak najlepszej ceny. To właśnie dlatego tak często widujemy w sklepach napis „promocja”. Lubimy robić dobry interes, a to jest dla nas równoznaczne z otrzymaniem wysokiej jakości w niskiej cenie. Cały schemat się sprawdza, dopóki nie przeniesiemy go na rynki finansowe. Tutaj rządzi bowiem zupełnie inne hasło, a mianowicie „trend jest twoim przyjacielem”. Oznacza to, że należy kupować to, co drożeje, a sprzedawać to, co tanieje. Oczywiście warto zachować umiar i ostrożność, ponieważ każdy trend się kiedyś kończy, a szybkie wzrosty są przerywane dynamicznymi korekcyjnymi spadkami. Warto mieć to na uwadze.

IBEX35- nie chce rosnąć, to będzie spadać

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym jak spektakularne wzrosty obserwowaliśmy na indeksach amerykańskich, czy azjatyckich. Jednak taki stan rzeczy nie jest powielany we wszystkich zakątkach świata. Okazuje się bowiem, że giełda hiszpańska reprezentowana poprzez indeks IBEX35 radzi sobie delikatnie mówiąc nie najlepiej. Spadek z obecnego poziomu o zaledwie 15% doprowadziłby nas w rejon covidowego dna paniki. To niezbyt optymistyczny prognostyk przy ewentualnej kolejnej fali przecen na rynkach światowych lub chociażby korekcyjnego cofnięcia. Zgodnie z zasadą, że słabych należy sprzedawać, gdy ponownie nastaną bardziej nerwowe czasy, hiszpański indeks IBEX35 będzie jednym z pierwszych kandydatów do otwierania pozycji short.

 Wykres: Hiszpański indeks IBEX35 (1 rok)

Wykres: Hiszpański indeks IBEX35 (1 rok)

Notowania: IBEX 35

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ESP35/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk