• Odbierz prezent
kryptowaluty Bitcoin regulacje BTC

Portal Cointelegraph opublikował zestawienie miejsc, w które warto jechać na urlop, jeśli chcemy się tam posługiwać kryptowalutami. Które miasta na świecie obfitują w sklepy i usługi, przyjmujące płatności w kryptowalutach?

 

Urlop bez tradycyjnych walut

Stephen O’Neal – autor artykułu na portalu Cointelegraph stwierdził, że “krypto-wakacje” stają się rzeczywistością. Przybywa coraz więcej miejsc, gdzie można wiele usług opłacić za pomocą kryptowalut, a w szczególności Bitcoina. Dzięki kryptowalutom można już rezerwować loty i hotele. Są również miasta, które oferują znacznie więcej w zakresie przyjmowania płatności w kryptowalutach.

Według danych Coinmap, obecnie na świecie jest około 13 150 obiektów, sklepów i bankomatów obsługujących Bitcoin. Ta liczba wciąż rośnie.

Czytaj także: Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie - PROMOCJA

Jest kilka książek obok których inwestor nie powinien przechodzić obojętnie. Jedną z nich jest książka "Zawód inwestor giełdowy".  Autorem publikacji jest Alexander Elder. Sama książka jest uznawana za najlepiej sprzedającą się książkę giełdową wszechczasów. Co ważne doczekała się aktualizacji i wer.. Czytaj
Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie - PROMOCJA

Swymi wrażeniami z podróży w rozmowie z Cointelegraph podzieliła się Gili Gershonok – określająca się jako „krypto-nomadka”, która zdecydowała się nie korzystać z konta bankowego i tradycyjnych pieniędzy w czasie swych podróży, posługując się jedynie kryptowalutami. Dostrzega ona bariery dla osób, które zdecydowały się funkcjonować poza tradycyjnym systemem bankowym. Zwraca jednak uwagę na to, że podróżowanie z BTC jest możliwe. Doradza osobom, które chcą spróbować podróży bez tradycyjnych walut, aby zaczęły od swej obecnej lokalizacji i miały na względzie bezpieczeństwo. Proponuje im posługiwanie się kryptowalutami w rodzinnych stronach i przekonanie się, z jakimi trudnościami mogą się zetknąć. Zwraca uwagę na to, że warto rozważyć niektóre scenariusze, takie jak zgubienie lub kradzież telefonu, laptopa czy bagażu.

Wyjeżdżając na urlop lub wakacje, warto rozważyć następujące miejsca, które są najbardziej przyjazne kryptowalutom.

 

Praga

Według danych Coinmap, Praga obfituje w najwięcej obiektów, które przyjmują płatności w BTC. W tym mieście Bitcoin może być używany do wynajmu apartamentów, płacenia za jedzenie i napoje w różnych barach i restauracjach, a nawet do odwiedzania kin.

Słynna krypto-podróżniczka potwierdza, że Praga jest jednym z najbardziej komfortowych miejsc dla osób posługujących się kryptowalutami. Zwraca uwagę na to, że możliwość płacenia kryptowalutami i liczne bankomaty BTC to jeszcze nie wszystko – Praga jest znana również ze swej społeczności kryptowalutowej. Podkreśla dużą wiedzę na temat kryptowalut i blockchain wśród ludzi, z którymi się tam zetknęła.

Czechy skłaniają się ku liberalnej polityce względem kryptowalut. W 2017 r. bank centralny uznał, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnego systemu bankowego. Wyraził on stanowisko, że tradycyjne waluty są wciąż bardziej odpowiednie do handlu, a tradycyjny system monetarny nie zostanie zmarginalizowany przez kryptowaluty, ze względu na ich dużą zmienność. Pod koniec 2017 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło ustawę przeciwko praniu pieniędzy, wymagając od lokalnych giełd kryptowalut ujawniania tożsamości klientów, by nie mogli „kryć się za fałszywymi nazwiskami czy nickami”.

 

Lublana

W stolicy Słowenii znajduje się centrum handlowe „BTC City”. Jest to kompleks 500 sklepów na powierzchni ok. 475 000 metrów kwadratowych. Planuje się tam wprowadzenie specjalnego kryptowalutowego systemu transakcyjnego o nazwie Elipay.

Wiele kawiarni, parków wodnych i sklepów zaczęło już akceptować płatności w kryptowalutach. Premier Słowenii odwiedził BTC City i pochwalił tę koncepcję. Również w centrum Lublany znajduje się około 20 obiektów, które akceptują płatności w BTC.

W tym momencie nie ma jasnych regulacji dla kryptowalut w Słowenii. W 2017 r. Słoweńska Rada Stabilności Finansowej wydała ostrzeżenie, doradzając obywatelom kraju, by zachowali ostrożność inwestując w ICO i kryptowaluty, gdyż nie ma żadnych przepisów prawnych w tych obszarach.

Rząd Słowenii jest zainteresowany technologią blockchain. W październiku 2017 r. ogłosił plany, aby kraj stał się liderem technologii blockchain w Unii Europejskiej, jednocześnie rozważając potencjalne jej zastosowanie w administracji publicznej.

 

Czytaj także: Jak uregulowany jest Bitcoin i inne kryptowaluty na wschodzie Europy?

Do tej pory mieliśmy okazję poznać ranking miast najbardziej przyjaznych kryptowalutom. W ostatnim czasie portal Cointelegraph opracował zestawienie opisujące regulacje dotyczące kryptowalut w różnych krajach Europy Wschodniej, począwszy od Rosji, a skończywszy na Macedonii. Czy są one tak samo prz.. Czytaj
Jak uregulowany jest Bitcoin i inne kryptowaluty na wschodzie Europy?

 

Karaiby

W kwietniu Karaibska Organizacja Turystyczna rozpoczęła współpracę ze start-upem blockchain Bitt Inc. z siedzibą w Barbados, aby ułatwić wprowadzenie bardziej wydajnych metod płatności dla produktów i usług związanych z turystyką. Organizacja liczy na to, że kryptowaluty poprawią sytuację branży turystycznej, która jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu w tym regionie.

Karaiby są skłonne zaakceptować kryptowaluty na poziomie państwowym. Bank centralny ogłosił plany wprowadzenia lokalnej kryptowaluty DXCD (Digital Eastern Caribbean Dollar). Premier Montserratu – Donaldson Romeo oznajmił w tym roku, że decyzja, aby zbliżyć się do społeczeństwa bezgotówkowego, jest zgodna z ogólną strategią rozwoju tego regionu.

 

Amsterdam

Jest to jedno z najbardziej pionierskich miast w zakresie kryptowalut. Słynie z Ambasady Bitcoin, gdzie entuzjaści kryptowalut organizują warsztaty i spotkania w lokalnej kawiarni. W Amsterdamie istnieje około 40 obiektów przyjmujących płatności w BTC, m. in. za wynajem rowerów. Co roku odbywa się w tym mieście festiwal filmów poświęconych kryptowalutom – Bitfilm.

W maju holenderski rząd opublikował raport, w którym uznał, że kryptowaluty stanowią stosunkowo niskie ryzyko w relacji do stabilności finansowej.

Jednocześnie organ regulacyjny AFM zwrócił uwagę na ryzyko związane z giełdami kryptowalut i ich zgodność z licencjami.

 

Tokio

W Tokio jest około 80 obiektów przyjaznych kryptowalutom. Za największe atrakcje uważa się restaurację sushi Namazuko i Hackers Bar organizujący sesje programowania. W stolicy Japoniii jest wiele bankomatów BTC.

W Japonii Bitcoin i inne kryptowaluty stanowią prawnie akceptowane środki płatnicze. Zgodność z regulacjami jest sprawdzana przez lokalne organy regulacyjne, jak również same giełdy kryptowalut, które współpracują w tym zakresie z państwem.

 

Czytaj także: TOP 10 miast najbardziej przyjaznych kryptowalutom

Opracowano ranking regionów najbardziej sprzyjających rozwojowi technologii blockchain i kryptowalut. Jakie warunki trzeba spełnić, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce? Kto jest liderem tego rankingu?   Podczas, gdy trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, istnieje też inna, równie ekscytująca.. Czytaj
TOP 10 miast najbardziej przyjaznych kryptowalutom

 

Berlin

Bitcoin w Niemczech był już popularny w 2013 r. W Berlinie jest ponad 50 obiektów obsługujących płatności w kryptowalutach. Przyjmują je nie tylko bary i restauracje, ale również uczelnie. Jedną z nich jest European School of Management and Technology, która przyjmuje płatności w BTC od grudnia 2016 r.

Wprawdzie kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym w Niemczech, ale od 2013 r. są uznawane za „prywatne pieniądze”. Jeśli inwestorzy przechowują je przez ponad rok, nie są one objęte podatkiem dochodowym. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które zostają ze swymi kryptowalutami na dłużej.

 

Zug

Zug nie obfituje tak bardzo w lokale oferujące płatności w kryptowalutach, stanowi jednak historyczne miejsce dla entuzjastów kryptowalut. Pretendując do miana „krypto-doliny”, Zug jest siedzibą licznych start-upów blockchain. Kryptowaluty mogą być tam używane do takich celów, jak opłata czynszu lub nawet rejestracja firmy.

Wprawdzie kryptowaluty w Szwajcarii nie mają jasnego statusu prawnego, ale kraj ten przejawia dużą otwartość w stosunku do nich. Technologia blockchain jest używana w lokalnych wyborach.

 

Malta

Na Malcie za kryptowaluty można kupić samochód, a także skorzystać z restauracji. Jest tam jednak mało obiektów, które przyjmują płatności w kryptowalutach. Rynek ten nie jest jeszcze dojrzały, chociaż można się spodziewać coraz większych postępów.

Malta jest znana z prawa przyjaznego dla kryptowalut. Rząd chętnie wspiera wszelkie osiągnięcia związane z technologią blockchain.

 

Czytaj także: Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

Maltański Parlament zatwierdził w środę 5 lipca trzy istotne i pionierskie projekty ustaw, które będą określać zakres regulacyjny walut cyfrowych i technologii blockchain w tym kraju. Na mocy nowej legislacji mają powstać Urząd Nadzoru Cyfrowych Innowacji (MDIA), ustawy o wirtualnych zasobach finans.. Czytaj
Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

 

San Francisco

Miasto oferuje około 120 obiektów przyjaznych kryptowalutom. Mieści się tam wiele firm z tej branży. San Francisco jest w tak wysokim stopniu zaawansowane w płatnościach kryptowalutowych, że nawet lokalny sąd federalny akceptuje kaucje płacone w BTC.

Regulacje dotyczące kryptowalut są w USA wciąż nie do końca jasne, mimo że nad rynkiem czuwają różne organy regulacyjne, takie jak SEC i CFTC. Jednak jest to najbardziej rozwinięty rynek, szczególnie w zakresie instrumentów pochodnych na kryptowaluty.

 

Buenos Aires

Buenos Aires oferuje około 140 obiektów przyjmujących płatności w kryptowalutach, dzięki czemu znajduje się w czołówce tego zestawienia, podobnie jak San Francisco czy Praga. Można płacić kryptowalutami za różne usługi, m. in. za korzystanie z taksówek czy porady różnych specjalistów.

Sukces kryptowalut w Argentynie może być związany z inflacją, co skłania obywateli do korzystania z kryptowalut. Regulacje nie zostały jeszcze opracowane.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk