• Odbierz prezent
GBP/USD w górę. W tle wskaźniki PMI dla przemysłu i usług Wielkiej Brytanii

Kolejne dane dotyczące PMI napływają do nas w Wielkiej Brytanii:

Wskaźnik PMI dla przemysłu: 50,1 (prognoza: 45,0; poprzednio: 40,7)

Wskaźnik PMI dla usług: 47,0 (prognoza: 40,0; poprzednio: 29,0)

Composite PMI: 47,6 (prognoza: 41,0; poprzednio: 30,0)

PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii w przeszłości

Najgorszy odczyt PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii zanotowany był w maju 2020 roku i wyniósł on jedynie 32,6. Wcześniej tak dramatyczne dane były notowane jedynie w trakcie kryzysu finansowego z lat 2007-2009. W grudniu 2008 roku wynik wskaźnika PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii wyniósł 34,4 pkt.

 Wielka Brytania - PMI dla przemysłu

Wykres odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

PMI dla usług Wielkiej Brytanii w przeszłości

Jeszcze gorzej sytuacja prezentowała się jeśli chodzi o wskaźnik PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. Majowy odczyt na poziomie 13,4 to wynik nigdy wcześniej nie widziany. Aby zobrazować skalę załamania warto sięgnąć pamięcią do czasów kryzysu finansowego. Wtedy najniższą zanotowaną wartością było 40,2 punktów. Różnica jest więc dramatyczna. Miejmy nadzieję, że najgorsze już mamy za sobą.

Wielka Brytania - PMI dla usług 

Wykres wskaźnika PMI dla usług w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

 

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Sytuacja funta brytyjskiego na rynku walutowym Forex

Funt brytyjski (GBP/USD) wystrzelił do góry wraz giełdami w połowie marca. Jednak od dłuższego już czasu ta para walutowa porusza się w trendzie bocznym. Dzisiaj kurs funta (GBP/USD) umacnia się o +0,20% do poziomu 1,2494.

 GBPUSD

Wykres GBP/USD (3 miesiące)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Kanada - sprzedaż detaliczna

Chiny - stopy procentowe

USA - rynek nieruchomości

Niemcy i Francja - wskaźniki PMI

Strefa Euro - PMI dla usług i przemysłu

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk