• Odbierz prezent
Gazprom wykorzysta technologię blockchain do realizacji umów

Gazprom, rosyjski koncern paliwowy, będący największym dostawcą gazu ziemnego na świecie, w najbliższym czasie rozpocznie wykorzystywanie technologii blockchain do zawierania, wykonywania i monitorowania umów biznesowych.

 

Informacja została przekazana podczas spotkania prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, które odbyło się w środę 3 kwietnia.

Wg Millera, Gazprom jest gotowy do wdrożenia autorskiego systemu opartego na technologii blockchain, który z wykorzystaniem smart kontraktów będzie dokonywał rozliczeń za zakupione paliwa i gaz ziemny z klientami instytucjonalnymi, a także pomiędzy swoimi jednostkami wewnętrznymi. W przyszłości system ma być wykorzystywany przy realizacji i monitorowaniu umów ze wszystkimi istotnymi partnerami biznesowymi.

Szczegóły technologiczne dotyczące samej sieci blockchain nie zostały przekazane opinii publicznej. 

Trudno stwierdzić na ile spotkanie prezesa Gazpromu i premiera Rosji było reżyserowane, jednak Miedwiediew zareagował optymistycznie na tę wiadomość, dodając że technologia blockchain daje obiecujące perspektywy dla rosyjskiej ekonomii.

 

Gazprom jako grupa kapitałowa pracuje nad implementacją technologii blockchain do swoich potrzeb już od dłuższego czasu. W sierpniu zeszłego roku należąca do grupy spółka Gazprom Neft, zajmująca się dostarczaniem paliwa lotniczego, rozpoczęła przeprowadzanie bieżących rozliczeń opartych na smart kontraktach z linią lotniczą S7 (drugą pod wzgl. wielkości w Rosji), zaś trzeci pod wzgl. liczby klientów bank Gazprombank w kwietniu zeszłego roku ogłosił wdrożenie pilotażowego programu umożliwiającego wybranym zamożnym klientom zakup kryptowalut za jego pośrednictwem.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk