• Odbierz prezent
Gaz ziemny w USA – negatywne ceny przeszłością, szansa na lepsze nastroje

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych w ostatnich tygodniach stabilizowały się i nawet wypracowały pewną próbę odbicia w górę. Na razie cena tego surowca w USA wciąż nie przekracza jednak bariery 2 USD za mln BTU, a fundamenty na najbliższe dni są mieszane.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu wzrosły o 43 mld stóp sześciennych. To nieznacznie więcej niż oczekiwano na rynku – szacunki wynosiły 39 mld stóp sześciennych. Niemniej, jest to mniej niż wynosiła zwyżka w analogicznym tygodniu poprzedniego roku (92 mld st. sześciennych) oraz mniej niż pięcioletnia średnia dla tego okresu w roku (49 mld st. sześciennych). W rezultacie, zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dotarły do poziomu 2140 mld stóp sześciennych, co jest wynikiem o 20,5% wyższym niż średnia pięcioletnia dla tego okresu w roku (1776 mld stóp sześciennych).

Gaz ziemny w USA – negatywne ceny przeszłością, szansa na lepsze nastroje - 1

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Na niekorzyść strony popytowej działają również prognozy pogody, które zakładają łagodne uwarunkowania pogodowe, a tym samym, mniejszy popyt na gaz ziemny w celach grzewczych. Tymczasem stronie popytowej na rynku gazu na ogół sprzyjają ekstremalne temperatury – wysokie i niskie – które zwiększają popyt na gaz ziemny w celach albo klimatyzacji, albo ogrzewania pomieszczeń.

Powyższe informacje mają negatywny wpływ na ceny gazu ziemnego w USA, jednak jest on w dużej mierze niwelowany przez oczekiwania mniejszej produkcji gazu w tym kraju. Rynek gazu w USA już bowiem od wielu lat boryka się z nawracającym problemem nadprodukcji (na tym rynku ujemne ceny gazu były obserwowane wcześniej niż na ropie), więc inwestorzy przeżyli tu ekstremalnie pesymistyczne nastroje już w poprzednim roku. To stwarza szansę na odreagowanie wzrostowe, jeśli do cięć w produkcji naprawdę dojdzie.

MIEDŹ

Cena miedzi na drodze do spadkowego tygodnia.

Po czterech tygodniach zwyżek, bieżący tydzień na rynku miedzi może zamknąć się na minusie. Ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie zdołały przedrzeć się przez opór w okolicach 2,35 USD za funt i obecnie poruszają się tuż poniżej poziomu 2,30 USD za funt.

Wzrosty notowań miedzi zostały zatrzymane głównie ze względu na utrzymującą się niepewność dotyczącą sytuacji w globalnej gospodarce. Miedź jest fundamentem światowego przemysłu, więc przedłużające się problemy związane z pandemią oraz wizja recesji skutecznie powstrzymują ceny od dalszych zwyżek.

Dodatkowym ciosem dla notowań miedzi okazały się informacje o wznowieniu dostaw tego metalu z kopalni Las Bambas w Peru, należącej do koncernu MMG. Stan „force majeure” (tzw. siły wyższej) w tej kopalni został wprowadzony 9 kwietnia ze względu na pandemię koronawirusa, jednak jest szansa, że dostawy do portu zostaną wznowione nawet w przyszłym tygodniu.

Gaz ziemny w USA – negatywne ceny przeszłością, szansa na lepsze nastroje - 2

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: GAZ ZIEMNY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NATGASUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk