• Odbierz prezent
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku. Cena kawy w ciągu trzech sesji rośnie o ponad 20 proc.!

Już od prawie czterech miesięcy na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dominuje strona popytowa. W ostatnich dniach zwyżka cen przyspieszyła i doprowadziła notowania tego surowca do okolic ważnej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. To najwyższe poziomy cen gazu ziemnego w USA od grudnia 2018 roku, czyli od dwóch i pół roku.

Wczoraj strona popytowa ruszyła w górę po danych dotyczących zapasów gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu wzrosły one o 49 mld stóp sześciennych. Nie było to co prawda pozytywne zaskoczenie (bo oczekiwano zwyżki o 42 mld stóp sześciennych), jednak była to mniejsza zwyżka niż tydzień wcześniej (55 mld stóp sześciennych). Co więcej, zapasy gazu ziemnego utrzymały się poniżej średniej dla tego okresu.

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku - 1

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Poza tym, inwestorzy na tym rynku obecnie żyją już bardziej przyszłością niż przeszłością. Wsparciem dla notowań gazu ziemnego w ostatnim czasie były wyższe od oczekiwań temperatury powietrza w wielu częściach USA, które wzmagają popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacyjnych. Upały mają zresztą utrzymać się także w najbliższych tygodniach, co będzie sprzyjało utrzymywaniu się zapasów na relatywnie niskim poziomie.

Obecna sytuacja budzi już obawy dotyczące kolejnych miesięcy, czyli okresu zimowego, kiedy to popyt na gaz ziemny jest najwyższy ze względu na sezon grzewczy, a zapasy sezonowo topnieją. Niski poziom zapasów teraz mógłby potencjalnie przełożyć się na problemy z dostawami gazu za kilka miesięcy.

KAWA - Wzrost cen kawy o ponad 20% w ciągu trzech sesji

Na rynkach towarów rolnych w tym tygodniu nic nie budzi tak dużych emocji jak sytuacja na rynku kawy. Notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tygodnia oscylowały w okolicach 155-160 centów za funt, a wczoraj dotarły już do rejonu 195 centów za funt.

Ostatnie trzy sesje na wykresie cen kawy były imponujące: we wtorek notowania zwyżkowały o ponad 6,6%, w środę o ponad 5,5%, a w czwartek o niebagatelne 10%. Łącznie jest to zwyżka cen kawy arabica o niemal 24% w ciągu zaledwie trzech sesji.

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku - 2

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Skąd wzięły się tak spektakularne wzrosty cen kawy? Przede wszystkim z nagłej, nieoczekiwanej fali przymrozków w Brazylii, czyli kraju będącym największym producentem kawy na świecie. W ostatnich dniach farmerzy brazylijscy podkreślali, że ta nagła zmiana pogody może istotnie przełożyć się na przyszłą produkcję – zwłaszcza że w ostatnim czasie dodatkowym problemem w tym kraju były susze.

O ile dotychczas trudno było o konkretne prognozy, to wczoraj zaczęły pojawiać się wstępne szacunki potencjalnych strat. W pierwszej wersji zakładały one stratę 1-2 mln worków kawy, natomiast obecnie mówi się już o 4,5 mln worków. Dla porównania: dotychczasowe prognozy zakładały produkcję kawy w Brazylii na poziomie 70 mln worków w 2022 r.

Niemniej, warto podkreślić, że na razie szacunki te są wciąż mało konkretne. Wiemy, że przymrozki uderzyły mocno zarówno w uprawy kawowca, jak i w szkółki drzewek kawowca, co z pewnością przełoży się na produkcję – ale jednocześnie farmerzy nadal nie negują realizacji już złożonych zamówień (aczkolwiek próbują negocjować stawki). Wiele osób na rynku trwa więc w wyczekiwaniu na więcej informacji i na dokładniejsze szacunki produkcji kawy.

Tymczasem obecnie, po trzech tak mocno zwyżkowych sesjach, pojawia się pole do pewnego, chociażby technicznego odreagowania, zwłaszcza że ceny kawy arabica zbliżyły się do psychologicznej bariery na poziomie 200 centów za funt.

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk