• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: zobacz, czym żyją rynki
fot. freepik.com

Dziś o 10:00 GUS opublikuje finalne dane o inflacji za czerwiec. Tradycyjnie nie spodziewamy się wielkich różnic w porównaniu do odczytu flash (15,6% r/r), a dzisiejsze dane będą głównie okazją do wgłębienia się w szczegóły. Ostatnie tygodnie przyniosły sporo zmian na rynkach finansowych, postanowiliśmy zebrać to, co wiemy w jeden artykuł.

O 14:30 opublikowane zostaną z dane o sprzedaży detalicznej w USA, gdzie oczekiwany jest wzrost o 0,8% m/m. O tej samej porze poznamy odczyt indeksu Empire State z Nowego Jorku (koniunktura w przemyśle), a 45 minut później dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej (konsensus wskazuje na wzrost o 0,2% m/m). Tydzień zwieńczy wstępny odczyt indeksu Michigan mierzącego nastroje amerykańskich konsumentów, gdzie oczekiwana jest wyraźna poprawa po słabych danych czerwcowych.

 

Co jest grane na rynkach (finansowych)?

Zmienność na rynkach finansowych pozostaje podwyższona. Mając ten fakt z tyłu głowy, w dzisiejszej nocie omawiamy ostatnie ruchy na stopach procentowych, kursach walutowych oraz oczekiwaniach inflacyjnych w USA, strefie euro oraz Polsce. Ponadto, kreślimy rozgrywanie potencjalnych scenariuszy makroekonomicznych, a także główne ryzyka dla takiego toku myślenia. Środowisko jest wymagające, stąd do tematu podchodzimy z pokorą.

https://makroekonomia.mbank.pl/198185-co-jest-grane-na-rynkach-finansowych 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polecamy raport Wielki reset na rynku długu naszych koleżanek i kolegów z mBanku. Skrót można znaleźć we wczorajszym tekście na Business Insiderze:

"Za nami najgorszy w historii okres dla rynku obligacji". Eksperci widzą jednak światełko w tunelu

Glapiński: "Jeżeli projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Co więcej, w 2023 roku, przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp. Dalsze decyzje będą jednak zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - napisał prezes NBP w odpowiedzi na pytania PAP.

Polska: Saldo rachunku bieżącego w maju było wciąż ujemne, ale mniejsze niż zakładał konsensus prognoz (-1909 mln EUR vs -3500 mln EUR, my byliśmy z naszym szacunkami nieco bliżej: -2570 mln EUR).

Źródłem zaskoczenia jest głównie rachunek obrotów towarowych. Tu z pomocą i wyjaśnieniem przychodzi komentarz NBP: "Do zmniejszenia się nierównowagi w obrotach towarowych przyczyniło się wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, obniżenie cen importowanej ropy naftowej oraz silny wzrost eksportu do Ukrainy".

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na finalną inflację za czerwiec w Polsce - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na finalną inflację za czerwiec w Polsce - 2

Polska: Na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.

Włochy: Premier Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podał się do dymisji. Dymisja nie została przyjęta przez włoskiego prezydenta.

USA: Liczba nowych rejestracji bezrobotnych wyniosła 244 tys. Oczekiwano nieco mniej (235 tys.).

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na finalną inflację za czerwiec w Polsce - 3

USA: PPI za czerwiec przebił konsensusowe oczekiwania i wyniósł 11,3% r/r (oczekiwano 10,7% r/r).

Twitter Post

Chiny: PKB w II kwartale był słabszy od oczekiwań. Odnotowano wzrost o 0,4% r/r, konsensus zakładał 1% r/r.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk