Dziś o 10:00 GUS opublikuje finalne dane o inflacji za czerwiec. Tradycyjnie nie spodziewamy się wielkich różnic w porównaniu do odczytu flash (15,6% r/r), a dzisiejsze dane będą głównie okazją do wgłębienia się w szczegóły. Ostatnie tygodnie przyniosły sporo zmian na rynkach finansowych, postanowiliśmy zebrać to, co wiemy w jeden artykuł.
O 14:30 opublikowane zostaną z dane o sprzedaży detalicznej w USA, gdzie oczekiwany jest wzrost o 0,8% m/m. O tej samej porze poznamy odczyt indeksu Empire State z Nowego Jorku (koniunktura w przemyśle), a 45 minut później dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej (konsensus wskazuje na wzrost o 0,2% m/m). Tydzień zwieńczy wstępny odczyt indeksu Michigan mierzącego nastroje amerykańskich konsumentów, gdzie oczekiwana jest wyraźna poprawa po słabych danych czerwcowych.
Zmienność na rynkach finansowych pozostaje podwyższona. Mając ten fakt z tyłu głowy, w dzisiejszej nocie omawiamy ostatnie ruchy na stopach procentowych, kursach walutowych oraz oczekiwaniach inflacyjnych w USA, strefie euro oraz Polsce. Ponadto, kreślimy rozgrywanie potencjalnych scenariuszy makroekonomicznych, a także główne ryzyka dla takiego toku myślenia. Środowisko jest wymagające, stąd do tematu podchodzimy z pokorą.
https://makroekonomia.mbank.pl/198185-co-jest-grane-na-rynkach-finansowych
Polecamy raport Wielki reset na rynku długu naszych koleżanek i kolegów z mBanku. Skrót można znaleźć we wczorajszym tekście na Business Insiderze:
"Za nami najgorszy w historii okres dla rynku obligacji". Eksperci widzą jednak światełko w tunelu
Glapiński: "Jeżeli projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Co więcej, w 2023 roku, przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp. Dalsze decyzje będą jednak zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - napisał prezes NBP w odpowiedzi na pytania PAP.
Polska: Saldo rachunku bieżącego w maju było wciąż ujemne, ale mniejsze niż zakładał konsensus prognoz (-1909 mln EUR vs -3500 mln EUR, my byliśmy z naszym szacunkami nieco bliżej: -2570 mln EUR).
Źródłem zaskoczenia jest głównie rachunek obrotów towarowych. Tu z pomocą i wyjaśnieniem przychodzi komentarz NBP: "Do zmniejszenia się nierównowagi w obrotach towarowych przyczyniło się wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, obniżenie cen importowanej ropy naftowej oraz silny wzrost eksportu do Ukrainy".
Polska: Na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.
Włochy: Premier Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podał się do dymisji. Dymisja nie została przyjęta przez włoskiego prezydenta.
USA: Liczba nowych rejestracji bezrobotnych wyniosła 244 tys. Oczekiwano nieco mniej (235 tys.).
USA: PPI za czerwiec przebił konsensusowe oczekiwania i wyniósł 11,3% r/r (oczekiwano 10,7% r/r).
Chiny: PKB w II kwartale był słabszy od oczekiwań. Odnotowano wzrost o 0,4% r/r, konsensus zakładał 1% r/r.