• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: trzy grupy szoków inflacyjnych wg EBC
fot. freepik.com

Glapiński (NBP) [o wzroście PKB]: "Wzrost z wysokiego pułapu, na jakim jest w tej chwili, zejdzie w dół w tym roku do 4-4,5 proc., w przyszłym do jakichś 2,5-3 proc. i na tym poziomie powinien już być, niżej schodzić nie można, bo grozi to bezrobociem." - powiedział prezes NBP w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

Youtube

EBC: Warto przeczytać prezentacje P. Lane'a (link). W niej główny ekonomista EBC przedstawia m.in. co wpływa na inflację w strefie euro. Szoki inflacyjne dzieli na 3 grupy: te związane z pandemią (zamknięcia, otwieranie, łańcuchy dostaw, itd), szok energetyczny i szok związany z wojną w Ukrainie. Na zachęte kilka wykresów z prezentacji:

Garść newsów makroekonomicznych: trzy grupy szoków inflacyjnych wg EBC - 1

Garść newsów makroekonomicznych: trzy grupy szoków inflacyjnych wg EBC - 2

Garść newsów makroekonomicznych: trzy grupy szoków inflacyjnych wg EBC - 3

Źródło: EBC

EBC: Wczoraj przed parlamentem europejskim występowała C. Lagarde. Nowych informacji nie było tam wiele, szefowa EBC potwierdziła plany podwyżki stóp o 25pb na najbliższym posiedzeniu i kolejnej podwyżki we wrześniu. Ustrukturyzowania najważniejszych danych dla strefy euro warto zapoznać się z przygotowaną na to spotkanie notatką (link).


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk