Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: Tąpnięcie wzrostu w Polsce, ostrożność FOMC
fot. freepik.com

Solidne spowolnienie wzrostu gospodarczego polskiej gospodarki było sporym zaskoczeniem. Choć wczorajsze dane GUS nie ukazały jeszcze szczegółów (takowe poznamy ostatniego dnia miesiąca), to mimo wszystko postanowiliśmy nakreślić potencjalne scenariusze. Z kolei protokół z posiedzenia Fed, jak to często bywa, nie okazał się przełomowy. Nie zabrakło jednak kilku ciekawszych smaczków, które poruszamy w dzisiejszej nocie.

 

Co czeka nas dzisiaj?

W krajowych danych względny spokój. Opublikowane zostaną jedynie wskaźniki koniunktury konsumenckiej GUS.

Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą Bank Norwegii i Bank Turcji.

W strefie euro opublikowana zostanie finalna inflacja za lipiec - flash wskazywał na HICP na poziomie 8,9% r/r.

Kilka danych spłynie z USA. Na ten dzień zaplanowano publikacje indeksu Phily Fed, danych o nowozarejestrowanych bezrobotnych, indeksu Conference Board i wyniku sprzedaży domów na rynku wtórnym. Ponadto w kalendarzu znajdziemy wystąpienia przedstawicieli Fed (George i Kashkari).

 

Polska: PKB spadł

Choć na rocznych dynamikach wciąż widnieje wzrost PKB (o 5,3% r/r) to w ujęciu kw/kw PKB był niższy niż w poprzednim okresie (o 2,3% kw/kw). Spowolnienie jest coraz bardziej widoczne, a perspektywy też nie rysują się w różowych barwach. Przed popadaniem w nadmierny pesymizm powstrzymuje nas jednak brak znajomości struktury PKB (szczegóły poznamy z końcem miesiąca) oraz fakt, że dotychczas byliśmy już pesymistami. Prognozie na 2022 należy się jednak rewizja. Nasza dotychczasowa prognoza +4,6% jest za wysoka, obniżamy ją w okolice 4%. Wzrost na 2023 rok pozostawiamy taki, jaki dotychczas prognozowaliśmy: +0,4%.

https://makroekonomia.mbank.pl/202571-polska-pkb-spadl

 

USA: Fed obawia się opinii publicznej

Na wstępie warto przypomnieć, że podczas lipcowego posiedzenia Fed przekazał rynkowi nieco mniej jastrzębią postawę, implikując możliwość mniejszych podwyżek w kolejnych miesiącach. Wczorajsza publikacja poniekąd potwierdziła to stanowisko. Zdaniem członków Komitetu, tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej będzie zależne od napływających danych, a także od pojawiających się ryzyk dla perspektywy wzrostu. Ponadto, część członków wydaje się optować za osiągnięciem "wystarczająco restrykcyjnego" poziomu stóp procentowych, a następnie utrzymaniem go przez "pewien czas". Nie brzmi to jak chęć do rychłych obniżek kosztu pieniądza.

Z drugiej strony wielu członków stwierdziło, że w obliczu wysokiego stopnia niepewności i długiego znacznego opóźnienia transmisji polityki pieniężnej do gospodarki, istnieje ryzyko podniesienia stóp procentowych zbyt mocno. Takie komentarze pojawiły się nawet w obliczu opinii, iż jak dotychczas nie ma zbyt wielu oznak spowalniania inflacji (znowu, kluczowy jest nacisk na element opóźnienia impulsu monetarnego).

W świetle obaw dotyczących dalszego zacieśniania polityki monetarnej można również wymienić kolejny element - opinię publiczną. Członkowie sądzą bowiem, iż Fed napotyka istotne ryzyko zakotwiczenia się wysokiej inflacji, jeśli opinia publiczna zacznie kwestionować politykę amerykańskiego banku centralnego (zbyt wysoki koszt społeczny). W takim układzie osiągnięcie celu inflacyjnego 2% mogłoby stać się zdecydowanie bardziej skomplikowanym zadaniem. Jednocześnie taki sprzeciw mógłby znacząco podwyższyć ostateczny koszt zwalczenia inflacji. Naszym zdaniem kwestia ta będzie szczególnie istotna w tych krajach, gdzie w najbliższych miesiącach zaplanowano wybory. Wówczas znalezienie balansu między akceptacją (kosztów) opinii publicznej, a walką z inflacją będzie wyjątkowo trudnym zadaniem.

Publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym dokonano podwyżki o 75pb, przesunęła nieco rozkład prawdopodobieństwa dotyczącego wrześniowej decyzji. Obecnie szansa na 50-punktowy ruch wyceniana jest na ponad 50%.

 

Garść newsów makroekonomicznych

 

Węgry: PKB w drugim kwartale wzrósł o 6,5% r/r, konsensus oczekiwał wzrostu o 6,1% r/r.

 

Strefa euro: PKB w drugim kwartale wzrósł o 3,9% r/r, konsensus oczekiwał wzrostu o 4% r/r.

 

USA: Liczba wniosków o hipoteki spadła o 2,3% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jednocześnie widać, że wysokie stopy procentowe zniechęcają do refinansowania kredytów (pomimo prawdopodobieństwa dalszych podwyżek stóp).

 

 

USA: Sprzedaż detaliczna w lipcu nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym, co było wartością lekko poniżej oczekiwań. Z drugiej strony odnotowano wzrost bazowej sprzedaży o 0,4% m/m, wobec konsensusu implikującego spadek o 0,1% m/m. Wynik sprzedaży w grupie kontrolnej (zmienna brana pod uwagę w kalkulacji PKB) wyniósł 0,8% m/m, co przewyższyło rynkowe oczekiwania. Należy również dodać, że wszystkie odczyty za czerwiec zostały lekko zrewidowane w dół.

 

Strefa euro: Zdaniem członkini EBC Isabel Schnabel, Europejski Bank Centralny rozważa kolejną dużą podwyżkę stóp procentowych.

As ECB mulls another big hike, Schnabel says inflation outlook hasn't improved | Reuters


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk