• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: szacunek PKB w Polsce; inflacja producencka w USA; stopy procentowe w strefie euro
fot. freepik.com

Polska: GUS poinformował, że że według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2021 r. wyniosła 2622,2 mld zł

Polska: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Polska: W ciągu miesiąca liczba cudzoziemców z ubezpieczeniem społecznym w ZUS wzrosła o 38 tys., w tym 32 tys. nowych zgłoszeń dotyczyło obywateli Ukrainy. Na koniec kwietnia w rejestrze ZUS było już 970 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych - podał ZUS.

Garść newsów makroekonomicznych: szacunek PKB w Polsce; inflacja producencka w USA; stopy procentowe w strefie euro - 1

Polska: Warto przejrzeć cały wątek A. Kubisiaka z PIE dot. obecnych statystyk przyjazdu i wyjazdu uchodźców oraz ich sytuacji na rynku pracy.

Twitter Post

Strefa euro: Kolejny głos o gotowości do rozpoczęcia podwyżek stóp przez EBC w lipcu tego roku - tym razem ze strony prezesa Narodowego Banku Słowacji (nie ukrywamy, wrzuciliśmy to głównie z uwagi na urok twitta).

Twitter Post

USA: Ceny producentów nie podążyły szlakiem swoich konsumenckich odpowiedników i nie przyniosły większej niespodzianki. PPI wzrósł o 0,5% m/m (zgodnie z konsensusem), a ceny bazowe o 0,4% m/m (konsensus 0,6% m/m). Za to dynamiki roczne zaskoczyły w górę - wszystko za sprawą rewizji wyników sprzed miesiąca (w górę).

Garść newsów makroekonomicznych: szacunek PKB w Polsce; inflacja producencka w USA; stopy procentowe w strefie euro - 2

USA: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu była nieco wyższa niż zakładano (203 tys. vs 190 tys.). Ze względu na małą skalę wspomnianej różnicy trudno wyciągać tu daleko idące wnioski. Wciąż amerykański rynek pracy jest w dobrej kondycji.

Garść newsów makroekonomicznych: szacunek PKB w Polsce; inflacja producencka w USA; stopy procentowe w strefie euro - 3


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk