Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: Świetne dane z rynku pracy w USA i dość leniwy tydzień
fot. Materiał partnera

Powiedzieć, że piątkowe dane o amerykańskim rynku pracy zaskoczyły to mało (przyrost zatrudnienia około dwukrotnie przebił oczekiwania). Będzie to argument dla Fed do kolejnego zdecydowanego kroku. Rozpoczynający się tydzień będzie rozkręcać się powoli (przynajmniej, jeśli chodzi o dane makroekonomiczne). To co najważniejsze czeka nas w piątek, czyli finalna inflacja w Polsce.

 

Poniedziałek, 8.06.2022

Dziś kalendarz danych jest pusty.

 

Wtorek, 9.06.2022

Jutro będzie niewiele lepiej. Można rzucić okiem na węgierską inflację za lipiec. Konsensus oczekuje wzrostu z 11,7% do 13,1% r/r.

 

Środa, 10.06.2022

Danych o inflacji ciąg dalszy. Zaczynamy od Chin (CPI i PPI). W dalszej części dnia czekają nas finalne dane z Niemiec, Czech i Włoch. Inflacyjny dzień zakończymy o 14.30 wraz z danymi o CPI w USA. Oczekiwany jest spadek indeksu z 9,1% r/r do 8,7% r/r. W drugą stronę (zdaniem konsensusu prognoz) podąży inflacja bazowa (wzrost z 5,9% r/r do 6,1% r/r).

 

Czwartek, 11.06.2022

Po CPI, czas na PPI z USA. Oczekiwany jest spadek wskaźnika r/r z 11,3% do 10,4% r/r. Ponadto, jak co tydzień, czas na dane o nowozarejestrowanych bezrobotnych w USA.

 

Piątek, 12.06.2022

W końcu jakieś dane z Polski. GUS opublikuje finalne dane o CPI za sierpień. Odczyt flash wskazywał na 15,5% r/r (nasz komentarz tutaj).

Ponadto, NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym w czerwcu. Nasza prognoza salda obrotów bieżących to -2100 mln EUR (konsensus zakłada nieco większy deficyt). W czerwcu spodziewamy się lekkiego pogłębienia deficytu względem maja. Roczną dynamikę eksportu szacujemy na 26,3%, a importu na 31,8%. Cykliczność nakazuje sądzić, że z biegiem czasu deficyt na rachunku bieżącym powinien zacząć się kurczyć. Dostosowanie to jednak zajmie trochę czasu.

Poza tym, w strefie euro opublikowane zostaną finalne dane o inflacji z kilku krajów (Francja, Hiszpania). W USA opublikowany zostanie indeks Uniwersytetu Michigan.

 

 

USA: Recesja? Jaka recesja? 

https://makroekonomia.mbank.pl/201266-usa-recesja-jaka-recesja

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Szefowa MKiŚ A. Moskwa podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen". Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

"Łączny koszt [dla budżetu] to ok. 9 mld zł w takim podziale, że ok. 7 mld zł to ciepłownictwo nieindywidualne, czyli zarówno systemowe, jak i to mniejsze (...), a 2 mld zł to dodatki indywidualne wypłacane dla gospodarstw indywidualnych" - poinformowała minister Moskwa. Dodała, że Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe. Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 proc..

"Rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG" - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa (podajemy za PAPbiznes).

 

Polska: Wg szacunku MRiPS stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9%.

 

 

Polska: Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisały z Polskim Funduszem Rozwoju umowę na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy.

UE: Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent. Z dokumentów zamieszczonych na stronie Rady wynika, że Polska opowiedziała się przeciwko nowym regulacjom "z uwagi na poważne zastrzeżenia wobec treści projektu, w tym w szczególności wadliwą podstawę prawno-traktatową" (podajemy za PAPbiznes).


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk