• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: stabilizacja finansów samorządowych
fot. freepik.com

Polska:

Rząd chce zastąpić obniżki stawek VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej innym mechanizmem, przy utrzymaniu obniżonego VATu dla żywności - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tarcza zostanie utrzymana, ale w innym kształcie (podajemy za PAPbiznes).

Premier rozwinął swoją myśl dot. mechanizmu, który ma zastąpić obniżkę VAT: "Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej […] chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją. […] Takim mechanizmem, aby rzeczywiście zamrożenie cen dla gospodarstw domowych, również obniżona stawka dla gospodarstw domowych, czyli 693 zł za MWh powyżej 2.600 lub 3.000 kWh zużycia rocznego, a także zamrożone ceny na stosukowo niskim poziomie w porównaniu do poprzednich proponowanych cen, czyli 785 zł za MWh dla MŚP, szpitali i szkół, by to wszystko utrzymać. W jaki sposób? Poprzez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, aby one zamortyzowały, aby były one buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu.".

 

 

Polska:

MF zorganizuje emisję 5- i 10-letnich obligacji w USD, termin transakcji zależny od warunków rynkowych (podajemy za PAPbiznes).

 

Polska:

"Przygotowujemy pakiet w ramach rządu możliwych cięć inwestycyjnych, czy innych wydatków, które moglibyśmy poczynić. Wynika to przede wszystkim z tego, że musimy kierować wydatki na uzbrojenie Polski. (...) W zakresie wydatków społecznych nie planujemy żadnych cięć i w zakresie uzbrojenia" - powiedział na antenie Polsat News Müller (cytat za PAPbiznes).

Wcześniej portal wprost.pl podał, że planowane są cięcia w finansach publicznych. „Nie będzie kontynuacji programu inwestycji strategicznych. Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego stoi pod znakiem zapytania” – przekazał informator portalu. Tym ostatnim doniesieniom zaprzeczył rzecznik rządu, mówiąc „Z tej inwestycji [CPK] się nie wycofujemy. Uważamy ją za jedną z inwestycji strategicznych”.

 

Polska:

"Wstępne dane po trzech kwartałach pokazują pewną stabilizację finansów samorządowych. Nadwyżka po trzech kwartałach wyniesie ok. 14,9 mld zł, ok. 29,9 mld zł wyniosłaby nadwyżka operacyjna. Te szacunki nie uwzględniają jeszcze 13,7 mld zł, które są przekazywane samorządom w czwartym kwartale. Wynik jednostek samorządu terytorialnego będzie dużo lepszy od tego, który same zaprognozowały - myślę, że wszyscy się zgodzą, że JST nie zamkną się w tym roku 40-mld deficytem" - powiedział wiceminister finansów Stanisław Skuza (cytat za PAPbiznes).


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk