Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN4,00+0,10%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: O założeniach do budżetu oraz czas na Fed. O tym się mówi

Ekonomiści mBanku | 13:04 15 czerwiec 2022
Garść newsów makroekonomicznych: O założeniach do budżetu oraz czas na Fed. O tym się mówi | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Rynkowe oczekiwania przesunęły się w kierunku podwyżki o 75pb (wcześniej bazowym scenariuszem było +50pb). Nie zamierzamy się z rynkiem kłócić, kłócić nie będzie się też najprawdopodobniej dziś FOMC i dostarczy taką podwyżkę. Poza Fed dziś poznamy także finalne dane o inflacji w Polsce. Wczoraj natomiast poznaliśmy założenia do budżetu na 2023 rok.

Wróćmy jeszcze na chwilę do dzisiejszych danych. Finalną inflację GUS poda o 10:00. Wstępny odczyt wskazywał na 13,9% r/r. Dziś najciekawsze będą szczegóły. Nasz komentarz do danych sprzed 2 tygodni można znaleźć tutaj.

Przed decyzją FOMC warto jeszcze spojrzeć w dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej za maj (oczekiwane 0,2% m/m) i na indeks Empire State (oczekiwana poprawa z -11,6 pkt. do 17 pkt.).

 

Polska: O założeniach do budżetu

Reklama

Rząd przedstawił wczoraj założenia do ustawy budżetowej na 2023 rok. Nie ma co ukrywać, są one odległe od naszych prognoz. MF zakłada, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8% r/r (dość konserwatywnie) i 3,2% r/r w 2023 roku (bardzo optymistycznie).

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 1

Dynamika konsumpcji w przyszłym roku ma wynieść 4% r/r, a inwestycji również 4% r/r. Zdaniem rządu w przypadku konsumpcji sprzyjać temu mają:

[...]dobra sytuacja na rynku pracy (niska stopa bezrobocia i utrzymujący się realny wzrost funduszu płac), obniżki podatku dochodowego i podatków pośrednich oraz wydatki konsumpcyjne uchodźców wojennych - Komunikat CIR

Natomiast za dobrym wynikiem inwestycji ma przemawiać:

Reklama

[...] Wzrost inwestycji publicznych, w tym m.in. na obronę narodową oraz Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Dynamika inwestycji prywatnych będzie utrzymywała się na obniżonym poziomie, na co wpływ będą miały: rosnące koszty finansowania wynikające z podwyżek stóp procentowych, niepewność związana z wojną na Ukrainie, wysokie ceny surowców i problemy z globalnymi łańcuchami dostaw. Pozytywnie na dynamikę wzrostu nakładów inwestycyjnych w gospodarce wpłynie rozpoczęcie wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). - Komunikat CIR

My jesteśmy większymi pesymistami. Rządowy komunikat pomija negatywny wpływ spadku realnej siły nabywczej konsumentów (wysoka inflacja) i efektów podwyżek stóp.

Równie dalekie są też szacunki inflacji - zarówno na ten jak i przyszły rok. MF zakłada, że inflacja w tym roku wyniesie średnio 9,1% r/r, a w przyszłym 7,8% r/r.

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 2

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 2

Jak podano na stronach MF:

Reklama

Stopniowe wyhamowywanie tempa wzrostu cen jest spodziewane od III i IV kw. br., na co wpływ będzie miało zacieśnienie polityki monetarnej oraz oczekiwana stabilizacja cen surowców energetycznych. - MF: Rada Ministrów przyjęła Założenia do projektu budżetu państwa na 2023 r. 

Stosunkowo niski szacunek inflacji może dziwić zważywszy na optymistyczne prognozy dla realnej gospodarki, ale też stosunkowo wysokie szacunki dla przeciętnego wynagrodzenia (MF prognozuje 10,2% w 2022 r i 9,6% w 2023 r.). Jak jednak w przypadku inflacji zaznaczył MF:wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej.

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: Rząd przyjął projekt ustawy, która ma gwarantować ceny węgla dla odbiorców indywidualnych na poziomie 996,60 zł brutto za tonę. Maksymalna ilość węgla zakupionego w tej cenie będzie mogła wynieść 3 tony. Różnica pomiędzy ceną rynkową ma być pokrywana rządową dopłatą.

Twitter Post

Reklama

Polska: Rząd nie wyklucza przedłużenia obniżek stawek VAT i akcyzy na paliwa po październiku - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera (podajemy za PAPbiznes).

Polska: Rada Ministrów chce do końca czerwca przyjąć uchwałę umożliwiającą PFR m.in prefinansowanie przedsięwzięć ujętych w Krajowym Planie Odbudowy - podano w wykazie prac Rady Ministrów (podajemy za PAPbiznes).

Polska: Polecamy wczorajszą konferencję GUS dot. nowych źródeł danych pozyskiwanych do badań cen detalicznych (czyli jak dane skanowane i scrapowane mogą pomóc w obliczaniu wskaźnika inflacji).

Na zachętę wykres z prezentacji J. Białka przedstawiający jak różnić mogą się dane zbierane tradycyjnie (ankieterzy) z danymi skanowanymi (dane "z paragonów" otrzymywane od sieci handlowych) i danymi scrapowanymi (ceny ofertowe ze stron internetowych).

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 3

Garść newsów makroekonomicznych: Czas na Fed - 3

Reklama

Nagranie konferencji poniżej:

Youtube

Niemcy: Indeks ZEW obrazujący nastroje niemieckich analityków wyniósł -28pkt. (oczekiwania -26pkt., poprzednio -34,3pkt.). Zestaw głównych problemów pozostał niezmieniony (szczegóły w linku).

Twitter Post

Chiny: Pozytywne niespodzianki w danych o sprzedaży i produkcji. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 0,7% r/r (oczekiwano -0,6% r/r), a sprzedaż detaliczna spadła o 6,7% r/r (ale oczekiwano mocniejszego spadku, czyli -7,2% r/r).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej