• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych. Niski odkup NBP. Prezes NBP – skup samoistnie wygasł
fot. Materiał partnera

Za nami relatywnie spokojny dzień w świecie makro. Zakupy aktywów przez NBP, tak jak wskazywały dotychczasowe komunikaty ze strony prezesa NBP, gaśnie. Wczoraj zdecydowano się na odkupienie obligacji łącznie za 366,5 mln zł.

Dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie turecki bank centralny. Oczekiwana jest obniżka stóp.

Warto spojrzeć też na USA. Tam m.in. liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, indeks Conference Board i zestaw wystąpień przedstawicieli Fed.

Niski odkup NBP

Po niskim październikowym odkupie, listopadowa aukcja przyniosła jeszcze niższy. NBP zdecydował się na odkupienie 2 serii obligacji (jedna skarbowa, jedna BGK) łącznie za 366,5 mln zł.

Prezes NBP zwracał ostatnio uwagę, że skup praktycznie samoistnie wygasł - wczorajszy odkup wpisuje się w ten obraz. Nie oznacza to jednak zakończenia programu. NBP podkreślał, że nie wycofuje się z programu, ale ma on ewentualnie wspierać płynność rynku, a nie służyć jako narzędzie luźnej polityki monternej.

Zestawienie dotychczasowych operacji w linku poniżej: https://makroekonomia.mbank.pl/164954-o-zakupach-aktywow-przez-nbpnbsp

Garść newsów makroekonomicznych

Eurostat: Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 4,1% r/r (bez zaskoczeń). Ceny liczone według HICP w Polsce w październiku wzrosły o 6,4% r/r, wobec 5,6% r/r we wrześniu.

Twitter Post

https://twitter.com/EU_Eurostat/status/1460910586464718848 

USA: Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w październiku wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,650 mln wobec 1,586 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,589 mln. Z kolei liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w październiku wyniosła 1,520 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,530 mln, po korekcie z 1,555 mln.

Niski odkup NBP. Prezes NBP – skup samoistnie wygasł. Niski odkup NBP - 1

Niski odkup NBP. Prezes NBP – skup samoistnie wygasł. Niski odkup NBP - 2

Kraska (MZ): "Do końca listopada będzie dostępnych w szpitalach 26 tys. łóżek covidowych, a do końca grudnia 31 tys. łóżek."

Wczoraj odnotowano ponad 24 tys. nowych zakażeń koronawirusem, podobnie dzisiaj (tu nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu, ale W.Kraska wskazywał rano na 24,8 tys. nowych przypadków). Nowe zachorowania przekładają się na nowe hospitalizacje (z opóźnieniem, choć mniejszym niż w poprzednich falach). Tu też odnotowujemy istotne wzrosty (wykres poniżej).

Niski odkup NBP. Prezes NBP – skup samoistnie wygasł. Niski odkup NBP - 3

Patkowski (MF): W ciągu tygodnia rząd i premier Morawiecki przedstawi konkretne postulaty tarczy inflacyjnej. Pakiet osłonowy zarówno dla tych ubogich energetycznie, jak i dla milionów polskich rodzin.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk