• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: Jastrzębio ze strony banków centralnych
fot. pexels.com

Piszemy o dwóch bankach centralnych, które są w orbicie naszych zainteresowań: EBC i CNB. Pierwszy kontynuuje podwyżki i zapowiada kolejny mocny ruch w marcu. Drugi podwyżki już dawno skończył, ale na razie nie kwapi się do obniżek. Do tego zestawu doszedł jeszcze Bank Anglii, który też zdecydował się na podwyżkę stóp.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Dziś najważniejsze będą z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwana jest zmiana zatrudnienia o +185 tys. etatów, utrzymanie tempa wzrostu płac (0,3% m/m) i nieznaczny wzrost stopy bezrobocia do 3,6% (poprzednio 3,5%).

Spływać będą też wskaźniki PMI w usługach. Dzień zakończą dane o koniunkturze w amerykańskich usługach wg ISM.

 

EBC: 50pb w lutym, kolejne 50pb w marcu?

Christine Lagarde zapowiedziała w grudniu, że EBC będzie bardziej jastrzębi niż Fed. Wczoraj nadeszła ku temu okazja, gdyż rynek odebrał konferencję Powella bardzo gołębio. Okazja ta nie została jednak wykorzystana, choć prezez EBC nie brzmiała wcale gołębio. Niecne plany jastrzębiego brzmienia zostały "popsute" przez jeden element, na którym obecnie spoczywa cała uwaga rynku.

 

Czechy: CNB bez podwyżek

Brak podwyżek stóp procentowych w Czechach nie był żadnym zaskoczeniem. Czeski bank centralny zakończył cykl podwyżek pół roku temu i trudno znaleźć przesłanki, które miałyby skłonić go do tego, by do nich powrócił. Tu więcej uwagi przykuwa się już do tematu, kiedy będzie można rozpocząć obniżanie stóp procentowych i powrócić w bardziej neutralne okolice. Częściowo odpowiedzią na to mogą być najnowsze projekcje.

 

Garść newsów makroekonomicznych:

Morawiecki:

Istnieje prawdopodobieństwo, że stopy procentowe mogą w tym roku spaść i na razie nie ma planów przedłużania wakacji kredytowych - powiedział w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki (podajemy za PAPbiznes).

 

NBP:

Programu wakacji kredytowych w obecnym, powszechnym kształcie nie należy kontynuować po 2023 r., a ewentualna pomoc powinna być "szyta na miarę" i kierowana tylko do osób potrzebujących - powiedziała Obserwatorowi Finansowemu dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska (cytujemy za PAPbiznes).

 

Wielka Brytania:

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 pb. do 4%. Krótki komentarz ze strony prezesa:

 

 

USA:

 

Liczba nowych rejestracji bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wyniosła 183 tys. Konsensus wynosił 200 tys., poprzednio: 186 tys.

Garść newsów makroekonomicznych: Jastrzębio ze strony banków centralnych - 1

 

Chiny:

Nastroje w usługach poprawiły się. Indeks PMI wzrósł do 52,9 pkt. konsensus widział niemal 2 pkt. mniej).


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk