• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: ISM w USA obniżył się w listopadzie, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w górę
fot. freepik.com

Polska:

Ministerstwo Finansów zakłada możliwość przeprowadzenia zagranicznej emisji obligacji na początku 2023 roku - powiedziała na konferencji prasowej minister Magdalena Rzeczkowska. Nie wiadomo czy emisja denominowana byłaby w dolarach amerykańskich, czy w euro. (PAP)

 

USA:

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 225 tys. (SA). Tydzień wcześniej odnotowaliśmy przyrost o 241 tys.

 

USA:

Przemysłowy ISM obniżył się w listopadzie do 49 wobec 50,2 w październiku. Spadki zanotowaliśmy w większości subindeksów, a największy w zaległościach produkcyjnych (-5,3). Słabszy popyt skutkował również spadkiem subindeksu importu o 4,2. Pozytywną informacją jest z kolei spadek cen o 3,6 do 43 punktów - to najniższy poziom od wiosny 2020. W ubiegłym miesiącu kurczyły się także zapasy, zatrudnienie oraz nowe zamówienia. Po trzech miesiącach spadków ujrzeliśmy za to odbicie nowych zamówień eksportowych (+1,9). Można rzec, że obraz ten jest zgodny z ogólnym spadkiem popytu w przemyśle krajowym. Jednocześnie komponent produkcji obniżył się tylko o 0,8, co najwyraźniej nie było wystarczającym ograniczeniem. Świadczyć o tym może odbicie komponentu zapasów aż o 7,1.

Garść newsów makroekonomicznych: Przemysłowy ISM w USA obniżył się w listopadzie - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Przemysłowy ISM w USA obniżył się w listopadzie - 2

Garść newsów makroekonomicznych: Przemysłowy ISM w USA obniżył się w listopadzie - 3

 

USA:

Dochody osobiste w październiku wzrosły o 0,7% m/m, zaś wydatki wzrosły o 0,8% m/m. Są to oczywiście dane nominalne. To co ważniejsze z punktu widzenia perspektywy konsumpcji to stopa oszczędności, która odnotowała kolejny spadek do 2,3% z 2,4% we wrześniu (odsetek dochodu rozporządzalnego). Czynnik ten będzie z dużym prawdopodobieństwem wspierał dezinflację cyklicznego komponentu inflacji. Zajmie to jednak trochę czasu, gdyż utylizacja "nadwyżkowych" oszczędności potrwa.

Garść newsów makroekonomicznych: Przemysłowy ISM w USA obniżył się w listopadzie - 4

Garść newsów makroekonomicznych: Przemysłowy ISM w USA obniżył się w listopadzie - 5

 

Dlaczego zajmie trochę czasu? Mianowicie, nakreślone wyżej zmienne to strumienie. Jeszcze jeden problem wynikać może z tego, że dane amerykańskie są annualizowane, więc z pozoru może wyglądać to jak poziom. Tak jednak nie jest. Jeśli publikowane dane sprowadzimy do "europejskiej normy" (brak annualizowania) i na ich podstawie zbudujemy zasób (łączny poziom oszczędności), wówczas obraz wygląda zgoła inaczej. Innymi słowy, nadwyżkowych oszczędności wciąż jest całkiem dużo, a to co widzimy na stopie oszczędności to tylko tempo ich akumulacji. Nie wiemy kto je ma - to fakt, nie wiemy też czy jeszcze w ogóle są (w co konsumenci je "zainwestowali"). Tak czy inaczej ich kurczenie powinno oddziaływać w kierunku ograniczenia popytu konsumpcyjnego w kolejnych kwartałach.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk