• Odbierz prezent
Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja..
fot. freepik.com

...bo inflacja jest od tego, aby bawić się, bawić się, bawić się na całego. Być może zaczynamy frywolnie, ale to poważna sprawa. W zależności od dzisiejszego wyniku możemy mieć spore ruchy na rynkach. Inwestorzy (po niespodziance w Niemczech) spozycjonowani są pod wysoki odczyt. Konsensus to 13,9% ("Rz"/"Parkiet"). Im dalej od tej liczby (w dół) tym większa reakcja na rynku. My obstawiamy 13,3%. Zapinamy pasy i czekamy do 10:00. Dziś w programie obowiązkowym zobaczymy także szczegóły PKB za I kwartał.

Inflacja

Zmienność nadal pozostaje bardzo wysoka. Nie kończymy więc z podawaniem prognozy przedziałowej. Uważamy, że odczyt zmieści się w przedziale 13,2%-13,6% (wybieramy 13,3%). Główna siła napędowa to żywność (1,2-2,0% m/m) oraz ceny paliw (okolice +4% m/m). Mniejszą cegiełkę dokłada energia (okolice 1% m/m) oraz inflacja bazowa (+0,7% m/m). Pewną ciekawostką może wydać się fakt, że naszym zdaniem dominuje presja ze strony żywności przetworzonej, a nie warzyw i owoców (tu wkracza silna sezonowość i minusy m/m). Nie doszliśmy pewnie jeszcze do momentu, kiedy te elementy będą odgrywały dominującą rolę (czerwiec-wrzesień). Potwierdzają to szczegóły inflacji z landów niemieckich (spore spadki cen owoców, warzyw oraz wzrosty energii na rynku nieregulowanym - u nas tego ostatniego nie będzie). Co najciekawsze, jesteśmy chyba w momencie, w którym kształtujący konsensus analitycy zaczynają korygować swoje prognozy agresywnie o ostatnie błędy. Naszym zdaniem coraz łatwiej będzie w takich warunkach o zaskoczenie in minus. Inflacja bazowa wychodzi nam 8,2%.

Garść newsów makroekonomicznych

UE: Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.

"To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej na Twitterze. Ponadto rozszerzona ma być liczba banków odciętych od systemu SWIFT oraz rozszerzona ma zostać lista osób objętych sankcjami osobowymi.

Twitter Post

Bezpośrednią reakcją rynkową na powyższe informacje było wybicie ropy Brent (w górę) z wyznaczonego ostatnio klina. Ceny gazu i węgla pozostają ostatnio dużo bardziej stabilne.

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja.. - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja.. - 2

Niemcy: Majowa inflacja wyniosła 7,9% przebijając - po raz kolejny - oczekiwania rynkowe. Szczegóły sugeruję, że siłą napędową odczytu była żywność, paliwa oraz energia. Inflacja bazowa stabilizuje się (na wysokich poziomach).

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja.. - 3

Polska: Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w maju spadł do 55,9 pkt. z 57,0 pkt. w kwietniu - wynikach z danych ESI.

UE: Indeks nastrojów ESI dla strefy euro nieznacznie się obniżył o 0,5 pkt. do 104,1 pkt. Nie zmienił się znacząco natomiast indeks dla strefy euro. Wciąż najgorzej radzi sobie komponent konsumencki wskaźnika (patrz drugi wykres). W ujęciu m/m najmocniej spadły nastroje w przemyśle (o 1,4 pkt.)

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja.. - 4

Garść newsów makroekonomicznych: Inflacja, inflacja.. - 5

Chiny: Wstępne PMI (wg CFLP) za maj były nieco lepsze od oczekiwań (zarówno w usługach jak i przemyśle). Odnotowano 49,6 pkt. dla przemysłu (oczekiwania 49,1 pkt.) i 47,8 pkt. dla usług (oczekiwania 45,2 pkt.).


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk