Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,18%
USD / PLN3,99+0,03%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: eskalacja działań wojennych na pierwszym planie

Ekonomiści mBanku | 12:02 22 luty 2022
Garść newsów makroekonomicznych: eskalacja działań wojennych na pierwszym planie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dzisiejszym raporcie piszemy o tym jak eskalacja działań wojennych na wschodzie może przełożyć się na scenariusze makroekonomiczne. Ponadto podsumowujemy wczorajsze dobre dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej.

Eskalacja działań wojennych na wschodzie

Rosja zdecydowała się na uznanie niepodległości dwóch separatystycznych "republik" ukraińskich (ługańskiej i donieckiej) i padła decyzja o wysłaniu tam wojsk. Działanie mieści się w przedziale oczekiwanych (informacje wywiadowcze), jednak mimo przewidywalności oznacza również eskalację działań wojennych. To jeszcze (chyba) nie jest wojna, ale jesteśmy coraz bliżej. Znacząco zaburza to możliwość kontynuacji procesu dyplomatycznego oraz zwiększa prawdopodobieństwo sankcji i działań odwetowych ze strony Rosji. Intensyfikacja samych działań wojennych - dopóki pozostaje ograniczonym konfliktem poza obszarem UE - pozwala oczekiwać całego spektrum strat gospodarczych, ale w rozsądnych granicach. Celowo nie pokusimy się jednak o podanie liczby, lecz zaznaczymy główne procesy (istotne dla Polski).

1. Działania wojenne, niepewność gospodarcza oraz brak możliwości prowadzenia normalnej działalności (także transportowej, w tym lotniczej) oznacza straty handlowe. Straty te będą tym większe, im ostrzejsze sankcje zostaną założone na Rosję (a tak lokalnie wyższe stopy, zmniejszenie konsumpcji, zmniejszenie siły nabywczej). To jest szok popytowy.

2. Działania odwetowe Rosji (nawozy, gaz) plus reakcja rynku ropy naftowej (zmniejszenie podaży, zwiększenie niepewności produkcji -> wyższe ceny) oraz zaburzenia dostaw produktów rolnych z Ukrainy prowadzić będą do szoku podażowego, który krótkoterminowo podbije inflację i pogłębi negatywne skutki realne szoku popytowego (ograniczenia podaży). Wojenne tło wzrostów cen powinno skutkować obniżeniem optymizmu konsumentów i firm.

Reklama

3. W bardzo krótkim terminie wspomniane szoki będą dla banku centralnego kontynuacją poprzednich szoków paliwowo-energetyczno-żywnościowych. Z tego tytułu wyższe stopy (i pewnie kontynuacja cyklu) jest warunkiem utrzymania oczekiwań konsumentów w ryzach. Kolejne ruchy są już jednak zależne od reakcji sfery realnej i jest to naszym zdaniem asumpt do założeń docelowo niższej, a nie wyższej stopy procentowej. Kolejny szok popytowy oraz efekty szoku podażowego nakładają się tu na cyklicznie spowolnienie polskiej gospodarki. W tym kontekście zmniejszają efekty ekspansji fiskalnej.

Jak na razie inwestorzy pozostają dość spokojni, co - zwłaszcza kanałem EURPLN - zwiększa pole manewru polityki pieniężnej, jeśli oddziaływanie negatywnych szoków będzie prowadziło do większych zniżek aktywności gospodarczej. Innymi słowy, przy względnie stabilnym złotym wysoka inflacja nie wiąże rąk władzom monetarnym.

Twitter Post

 

Wielkie zaskoczenie na produkcji budowlano-montażowej, czyli "O panie, kto to panu tak wystrzelił"

Tak zatytułować można tylko jeden tekst - tekst o produkcji budowlano-montażowej, która zanotowała w styczniu wzrost o 20,8% r/r (oczekiwano 4,6% r/r). Wyskok to budowa budynków. Reszta kategorii zachowuje się spokojnie lub płaskawo. Budownictwa nie zalały pieniądze publiczne, a tempo kontynuacji zmian w budowie budynków stoi pod znakiem zapytania.

Reklama

Więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/178294-o-panie-kto-to-panu-tak-wystrzelil

 

Sprzedaż detaliczna: konsument nie chce zastrajkować

Styczniowa sprzedaż detaliczna zaskoczyła (w górę). Wynik 10,6% r/r przebił zarówno nasze, jak i rynkowe oczekiwania (odpowiednio 9,6% r/r i 9,9% r/r). Konsumentom nie straszne więc są wzrosty cen lub nawet skłaniają one do zakupów w obawie przed jeszcze bardziej rosnącymi cenami (choć na to brak dowodów). Część konsumentów może nawet i wstrzymała się z zakupami (po tarczy miało być taniej). Wiele w tych danych można zobaczyć, ale my nie widzimy, aby konsument strajkował. Może trzeba chwilę poczekać. Czynniki makro stoją po stronie ograniczenia konsumpcji.

Więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/178295-konsument-nie-chce-zastrajkowac

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

∙ Strefa euro: Poprawiły się nastroje mierzone indeksem PMI. Wskaźnik composite wzrósł z 52,3 pkt. do 55,8 pkt. To głównie zasługa usług (indeks dla usług odbił z 51,1 pkt. do 55,8 pkt), które korzystają z poprawiającej się sytuacji pandemicznej. Indeks dla przemysłu wzrósł nieznacznie z 55,4 pkt. do 55,6 pkt.

Garść newsów makroekonomicznych: eskalacja działań wojennych na pierwszym planie - 1

Garść newsów makroekonomicznych: eskalacja działań wojennych na pierwszym planie - 1

∙ UE: Unia Europejska zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w nielegalny czyn, jakim jest uznanie niezależności "republik ludowych" Doniecka i Ługańska - zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel (podajemy za PAPbiznes).

∙ USA: Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek rozporządzenie nakładające sankcje i zakazujące handlu i inwestycji z samozwańczymi "republikami ludowymi" w Donbasie. Rozporządzenie daje mu też uprawnienia do objęcia restrykcjami osób działających na ich terenie (podajemy za PAPbiznes).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej